Slováci stále nechávajú infláciu "požierať" ich úspory, podľa analytika sú jedným z dôvodov bežné účty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inflácia, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slováci majú vzhľadom na infláciu priveľa peňazí na bežných účtoch. Upozorňuje na to analytik investičnej platformy Portu Filip Louženský.

Priemerná mesačná mzda zamestnancov na Slovensku počas druhého štvrťroka vzrástla podľa Štatistického úradu SR medziročne o 7,4 % na 1 291 eur. No životné náklady sa zvyšovali ešte rýchlejším tempom a výrazne predbehli rast nominálnych miezd.

Reálny prepad miezd bol najvyšší za 22 rokov

Po zohľadnení rastu cien mzda na Slovensku podľa štatistikov medziročne reálne poklesla o 4,5 %. Aktuálna vysoká inflácia tiež spôsobila, že reálny prepad miezd v druhom štvrťroku bol najvyšší za posledných 22 rokov. V tomto kontexte Louženský označil za paradoxný fakt, že objem peňazí, ktoré si dokážu ľudia na Slovensku odložiť, neustále rastie.

Ku koncu júla dosahovali vklady obyvateľstva v komerčných bankách podľa dát Národnej banky Slovenska 43,1 miliardy eur. Pred rokom to bolo 42,6 a pred dvoma rokmi 39,1 miliardy eur. Stále viac peňazí pritom držia Slováci na bežných účtoch, ktoré sú v drvivej väčšine prípadov úročené nulou.

Slováci nechávajú úspory požierať infláciou

Kým v júli 2020 tvoril podiel úložiek na bežných účtoch 54 % z celkovej sumy vkladov, na konci júla tohto roka to bolo už 63 %.

„Znamená to, že ľudia na Slovensku v stále väčšej miere nechávajú svoje úspory „požierať“ infláciou. Na bežných účtoch je totiž vhodné držať ako rezervu troj- až šesťnásobok mesačných výdavkov, ostatné peniaze je lepšie investovať,“ uzavrel analytik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky