Slovak Investment Holding rozbieha s bankami druhú tranžu antikorona záruk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Ilustračné foto pixabay.com

Spoločnosť Slovak Investment Holding (SIH) v spolupráci s bankami rozbieha druhú tranžu antikorona záruk. Podpísala ju napríklad už Slovenská sporiteľňa, keďže záujem firiem o takéto financovanie je podľa vyjadrení banky násobne väčší. Dohodnutých má rovnako ako v prvej tranži sumu 9,2 mil. eur.

Navýšenie prostriedkov z druhej tranže očakávajú aj niektoré ďalšie banky, ktoré sú do tohto systému zapojené. „Veľmi promptne zareagovalo ministerstvo hospodárstva a poskytlo na podporu firiem dodatočné prostriedky, ktoré umožnili poskytnutie ďalších tranží,“ konštatuje podpredseda predstavenstva a Investičný riaditeľ SIH Peter Dittrich.

Najprv treba vyčerpať

O druhú tranžu sa banka pritom môže uchádzať až po vyčerpaní 70 % alokovaných prostriedkov z prvého balíka zdrojov, ktorý SIH na tento účel alokoval. „OTP Banka splní tieto podmienky a o druhú tranžu bude žiadať do dvoch týždňov,“ povedal hovorca OTP Banky Róbert Varšányi.

Hovorca Tatra banky Boris Fojtík uviedol, že v prípade, ak záujem klientov o túto formu pomoci bude prevyšovať možnosti prvej tranže, Tatra banka je pripravená uchádzať sa aj o ďalší balík prostriedkov z programu SIH antikorona záruk.

UniCredit Bank v súčasnosti eviduje stovky žiadostí od klientov, ktoré postupne spracovávajú. „Navýšenie prostriedkov z druhej tranže očakávame v najbližších týždňoch,“ povedala hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

VÚB banka predpokladá, že tento týždeň po všetkých formalitách bude mať tiež tieto prostriedky zo SIH navýšené. „Záujem je mimoriadne veľký,“ konštatuje hovorca VÚB banky Dominik Miša. Podmienku pre žiadosť o navýšenie limitu ručenia, teda 70 % zazmluvnených úverov, banka splnila. VÚB bude mať teda po navýšení ďalších 7,4 mil. eur na ručenie, čomu zodpovedá možnosť poskytovania nových úverov v objeme 18,5 mil. eur.

Sú aj ďalšie schémy

Existuje viacero schém, prostredníctvom ktorých podnikatelia môžu, resp. budú môcť žiadať o úvery nevyhnutné na úspešné preklenutie negatívnych dôsledkov pandémie na ich biznis. Druhú tranžu antikorona záruk napríklad zatiaľ neplánuje ČSOB.

„Nakoľko sme ako prvá banka na Slovensku spustili poskytovanie úverov z programov COSME Covid-19 a InnovFin Covid-19 s európskymi zárukami. Samozrejme, v prípade ak bude záujem klientov o rozšírenie, nevylučujeme, že požiadame aj my o druhú tranžu,“ uviedla hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Celkovo prejavilo záujem o antikorona záruku v Slovenskej sporiteľni takmer 1 100 firiem o financovanie v hodnote viac ako 114 mil. eur. „Už dnes viem, že druhú tranžu vyčerpáme a máme pripravenú žiadosť o tretiu tranžu. Zároveň stále rokujeme o ďalšej schéme v hodnote 500 mil. eur mesačne na celý bankový trh a verím, že sa čoskoro dohodneme, aby sme vedeli pomôcť ďalším firmám zasiahnutým krízou,“ hovorí člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne, ktorý je zodpovedný za firemné bankovníctvo a finančné trhy, Norbert Hovančák.

O programe:

SIH antikorona záruka funguje tak, že banky na základe záruky vytvárajú a spravujú portfólio nových úverov, na ktoré sú poskytované záruky z fondu NDF II. Záručným produktom je kryté kreditné riziko na úrovni jednotlivých úverov a na úrovni celého portfólia úverov, čo prináša zvýhodnenie podmienok financovania pre malé a stredné podniky. Čiže štát neposkytne peniaze priamo, ale prostredníctvom tejto portfóliovej záruky pomôže viacerým firmám, ide o tzv. pákový efekt.

Podnik však musí splniť rôzne podmienky. Ako prvá podpísala zmluvu s holdingom ešte v polovici apríla Slovenská sporiteľňa. Okrem Slovenskej sporiteľne sa k programu pridali aj VÚB banka, BKS Bank, UniCredit Bank, Oberbank, ČSOB, OTP Banka a Tatra banka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna JamborováBoris FojtíkDominik MišaRóbert VaršányiZuzana Ďuďáková
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaOTP Banka SlovenskoSlovak Investment HoldingSlovenská sporiteľňaTatra bankaUniCredit BankVÚB Všeobecná úverová banka