Slovak Investment Holding, Slovenská sporiteľňa a poľská TISE budú poskytovať úvery pre sociálne podniky

Euro, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Slovak Investment Holding (SIH), Slovenská sporiteľňa a poľská spoločnosť Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE) chcú podporiť sociálnu ekonomiku prostredníctvom poskytovania úverov pre sociálne podniky a podniky sociálneho dosahu. Prvé žiadosti o úvery budú môcť záujemcovia podávať vo februári tohto roka.

Základom zvýhodnených úverov je kombinácia finančných prostriedkov SIH, ktoré pochádzajú z Operačného programu Ľudské zdroje, a finančných prostriedkov Slovenskej sporiteľne a TISE. Ako ďalej informoval SIH, ako partner projektu poskytne záruku vo výške 3,75 mil. eur, na základe ktorej partneri zo svojich finančných prostriedkov vytvoria nové úvery vo výške 18,75 mil. eur. V rámci spolupráce bude možné do konca roku 2023 podporiť vyše 300 podnikov.

Návratná podpora sociálnej ekonomiky

„Spoločná operácia SIH-u a partnerov je v slovenských podmienkach jedinečným projektom, keďže ide o prvý systematický nástroj na návratnú podporu sociálnej ekonomiky, vznikajúci v spolupráci verejného a súkromného sektora. Sociálne podniky sa za bežných komerčných podmienok dostávajú k úverom len veľmi ťažko, keďže ide o netypické podnikateľské subjekty, ktoré v bankách často neprejdú cez hodnotenie rizika. Naša záruka predstavuje účinný spôsob, ako tieto ťažkosti prekonať,“ uviedol poradca predstavenstva SIH pre oblasť sociálnej ekonomiky Michal Polák. SIH pritom pripravuje v oblasti sociálnej ekonomiky na Slovensku aj ďalšie finančné nástroje.

O subjektoch:

Slovak Investment Holding je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky, malých a stredných podnikov, zdravotníctva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá z európskych štrukturálnych a investičných fondov. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, pomocou finančných nástrojov a nie grantovým spôsobom.

Slovenská sporiteľňa je v súčasnosti najväčšia komerčná banka na Slovensku, s úplnou devízovou licenciou a povolením na vykonávanie hypotekárnych bankových obchodov. Má najväčší podiel na trhu vkladov a najrozsiahlejšiu sieť vlastných obchodných miest.

Sociálno-ekonomická investičná spoločnosť TISE je pôžičkovým fondom pre mimovládne organizácie, sociálne podniky, mikropodniky a malé a stredné podniky. Je vo vlastníctve francúzskej banky Crédit Coopératif, ktorá financuje projekty v odvetví sociálneho hospodárstva už viac ako 120 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovak Investment HoldingSlovenská sporiteľňa