Slovenská ekonomika ožíva, Európska komisia nám predpovedá takmer päťpercentný rast HDP

Europska unia peniaze
Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovenské hospodárstvo sa začína po kríze spojenej s pandémiou oživovať a aj nedávna prognóza Európskej komisie (EK) predpovedá Slovenskej republike 4,8-percentný nárast hrubého domáceho produktu v tomto roku.

Počas utorkového otvorenia Slovenskej kooperačnej burzy to povedala štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková, podľa ktorej je rezort slovenským podnikateľom pripravený pomôcť v ich expanzii na zahraničné trhy. V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Spoluprácu diplomacie plánujú posilniť aj finančne

Rezort diplomacie, ktorý poskytuje pomoc slovenským podnikateľom na 64 veľvyslanectvách, plánuje spolu s ďalšími rezortmi finančne a personálne posilniť spoluprácu ekonomickej diplomacie.

Jej cieľom je zdieľať dobrú a overenú prax zo zahraničia a napomôcť internacionalizácii malých a stredných podnikov Slovenska. Aj na to má podľa Brockovej slúžiť séria podujatí z regiónov s názvom Z regiónov do sveta.

Ponuky šité na mieru

„Našou ambíciou je prezentovať ponuku ekonomickej diplomacie šitú na mieru konkrétnemu regiónu. To, že máme svetu čo ponúknuť dokazujú príbehy mnohých úspešných slovenských firiem, ktoré každý mesiac predstavujeme zahraničným parterom v sérii s názvom Inovačný deň,“ avizovala štátna tajomníčka.

Organizátorom v poradí už 15. ročníka Slovenskej kooperačnej burzy je Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu, jej hlavným partnerom je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ingrid Brocková
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMinisterstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR)SARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu