Nemecká ekonomika sa zmenšila, hospodársky rast ovplyvnili emisné štandardy aj obchodná vojna

Volkswagen
Všetci tarifní kmeňoví zamestnanci dostali spolu s novembrovou výplatou aj 14. plat.. Foto: Volkswagen Slovakia

Nemecká ekonomika sa v druhom kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zmenšila o 0,1 %. Podľa údajov, ktorý zverejnil v stredu federálny štatistický úrad, na výkon hospodárstva negatívne vplýval klesajúci export a priemyselná produkcia. Ekonomiku naopak podporili spotrebiteľské aj verejné výdavky.

Vystupňovaný tlak

Najväčšia európska ekonomika čelí vystupňovanému tlaku v čase, keď sa automobilové odvetvie ako jeden z kľúčových zamestnávateľov a pilierov hospodárskeho rastu musí prispôsobovať sprísneným emisným štandardom v Európskej únii a Číne.

Nemecké automobilky poškodzuje aj obchodný spor medzi USA a Čínou, v rámci ktorého Peking zvýšil clá na autá vyrábané nemeckými spoločnosťami v USA a vyvážanými do Číny. Ďalšou brzdou pre odvetvie je aj neistota sprevádzajúca plánovaný odchod Veľkej Británie z EÚ, uviedla agentúra AP.

Slovensko si polepšilo

Slovenská ekonomika vzrástla v druhom štvrťroku tohto roka oproti vlaňajšku o 1,9 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu Štatistického úradu SR (ŠÚ), podľa ktorého po očistení výsledkov o sezónne vplyvy hrubý domáci produkt v stálych cenách medziročne v druhom kvartáli stúpol o 2,5 % a medzikvartálne bol vyšší o 0,4 %.

V druhom štvrťroku tohto roka sa pritom na Slovensku vytvoril v nominálnom vyjadrení hrubý domáci produkt v objeme 23,692 mld. eur, čo podľa predbežných údajov predstavuje v bežných cenách medziročný nárast o 4,6 %. Spresnené údaje o vývoji hrubého domáceho produktu zverejnia štatistici 6. septembra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom