Slovenská sporiteľňa využila vhodné trhové podmienky a predala zelené dlhopisy za sto miliónov eur

Slovenská sporiteľňa
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza.

Slovenská sporiteľňa zrealizovala tento týždeň emisiu zelených dlhopisov v objeme 100 miliónov eur. Ide o prvú emisiu zelených dlhopisov Slovenskej sporiteľne v rámci udržateľného financovania skupiny Erste. Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa banky Marta Cesnaková, podmienky transakcie sú priaznivé, dosiahnutý kupón je 0,375 percenta ročne pri splatnosti 7 rokov a rizikovej prirážke 55 bázických bodov.

Tieto prioritné senior dlhopisy podľa nej takisto spĺňajú kritériá pre MREL, teda minimálnu požiadavku na vlastné zdroje a oprávnené záväzky, a banka ich vydala v rámci dlhopisového programu v skupine Erste.

Významný míľnik banky

Dosiahnutá riziková prirážka predstavuje historicky najnižšiu rizikovú prirážku pre MREL dlhopisy na Slovensku pre takýto typ transakcie. „Trpezlivo sme si počkali na vhodné trhové podmienky a prvýkrát úspešne vstúpili na trh zelených dlhopisov, keď teoretická tzv. greenium prémia dosiahla 3 bázické body,“ povedal riaditeľ odboru riadenia bilancie Slovenskej sporiteľne Richard Košecký.

Upozornil na to, že prvýkrát v histórii sa podarilo získať väčší dopyt od medzinárodných investorov ako od domácich. „Vydanie zeleného dlhopisu považujeme za významný míľnik pre našu banku a v budúcnosti predpokladáme ďalšie aktivity v oblasti udržateľného financovania,“ dodal.

Najväčší záujem mali Nemci

Záujem medzinárodných investorov bol vysoký, najviac ich bolo z Nemecka (24 percent), nasledovala Veľká Británia (20 percent) a Rakúsko (18 percent). Podiel investorov zo Slovenska tvoril 34 percent a z ostatných krajín 4 percentá. Z pohľadu typu investorov 44 percent z objemu nakúpili banky, 12 percent portfólio manažéri fondov asset managementu, 24 percent poisťovne a penzijné fondy a 20 percent ostatné oficiálne inštitúcie.

Dlhopisy banka vydá s rizikovou prirážkou 55 bázických bodov nad 7-ročné úrokové swapy, emisná cena je 99,793 percenta a celkový výnos do splatnosti 0,405 percenta p. a. Dlhopisy sa budú obchodovať na bratislavskej burze. Klub bánk tvorili DZ Bank, Erste Group, Landesbank Baden-Wuerttemberg a Slovenská sporiteľňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marta Cesnaková
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa