Slovenská sporiteľňa zaznamenala podvodné e-maily

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Hackeri, ochrana, internet
Ilustračné foto pixabay.com

Súčasne eviduje banka aj niekoľko falošných webstránok, ktoré vzbudzujú dojem, že ide o skutočnú stránku internetbankingu Slovenskej sporiteľne.

Slovenská sporiteľňa v uplynulých dňoch zaznamenala podvodné e-maily, ktorými sa podvodníci snažia získať prístupové heslá k internetbankingu klientov. Súčasne aj niekoľko falošných webstránok, ktoré vzbudzujú dojem, že ide o skutočnú stránku internetbankingu Slovenskej sporiteľne. Slovenská sporiteľňa preto upozorňuje klientov, aby boli obozretní a neklikali na linky v podozrivých e-mailoch. Banka nikdy podľa jej vyjadrení nepožaduje informácie o účtoch, telefónnych číslach, prihlasovacích údajoch, kódoch do služieb elektronického bankovníctva alebo o platobných kartách.
Podvodníci s gramatickými chybami
Meno odosielateľa podvodného e-mailu je síce Slovenská sporiteľňa, ale na prvý pohľad je zrejmé, že e-mail je odoslaný z falošnej adresy. Predmet správy je „Aktualizace účtu – Slovenská sporiteľňa!!“. Celá správa je v slovenskom jazyku, avšak s mnohými gramatickými a štylistickými chybami. “Takýto e-mail odporúčame bez otvorenia vymazať. E-mailová adresa odosielateľa aj predmet e-mailu sa však môžu meniť,” skonštatovala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Falošná webstránka
Podvodné emaily súčasne odkazujú na falošnú webstránku, ktorá vzbudzuje dojem, že ide o úvodnú stránku internetbankingu Slovenskej sporiteľne. Pri pohľade do adresného riadku je však zrejmé, že ide o podvodnú adresu. Tá je navyše bez šifrovaného zabezpečenia „https“. V tele správy sa nachádza linka, ktorá vyzýva príjemcu kliknúť na aktualizáciu svojho on-line bankového účtu.
Podvody banka preveruje
Ďalší postup je podľa Cesnakovej rovnaký, ako pri väčšine podobných podvodných e-mailov. Klient je presmerovaný na podvodnú stránku, kde je vyzvaný na zadanie osobných údajov. Podvodná stránka obsahuje aj políčka na vyplnenie, ktoré sa na stránke internetbankingu nenachádzajú. Všetky pokusy o podvod banka podľa Cesnakovej aktívne preveruje a ak zistí podozrivé aktivity, podniká kroky na zabránenie vzniku škody.

Príklad podvodnej stránky
Príklad podvodného e mailu

Ako sa brániť:

•    Nevypĺňajte žiadne údaje o platobnej karte, GRID karte ani nezadávajte žiadne SMS kódy na odblokovanie účtu a pod. Slovenská sporiteľňa nikdy nepožaduje informácie o účtoch, telefónnych číslach, prihlasovacích údajoch, kódoch do služieb elektronického bankovníctva alebo o platobných kartách.

•    Neklikajte na linky v e-mailoch, ktorým nedôverujete alebo ich nepoznáte. Prihlasujte sa len z oficiálnej stránky banky, resp. priamo cez adresu https://ib.slsp.sk

•    V adresnom riadku si skontrolujte, či sa pripájate cez zabezpečený protokol https.

•    Ak ste na odkaz z e-mailu klikli, otvorí sa vám stránka, ktorá sa podobá na hlavnú stránku internetbankingu Slovenskej sporiteľne. Skontrolujte si, či má stránka v adresnom riadku symbol zabezpečenia – ikona zámky a protokol https, ako aj adresu. Kliknutím na zámku si zobrazíte bezpečnostný certifikát s informáciami, pre koho je vydaný. Ak sa tam nachádza ib.slsp.sk, ste sa na správnej adrese. V prípade, že ikona zámky chýba alebo je certifikát je vydaný pre inú adresu, neprihlasujte sa. Nachádzate sa na falošnej stránke. Nevpisujte a nezadávajte žiadne údaje.

•    V prípade pochybností nevpisujte na stránke žiadne svoje údaje ako sú prihlasovacie meno a heslo.

•    V prípade vyplnenia údajov kontaktujte Klientske centrum. Útočníci môžu zneužiť vaše prihlasovacie meno a heslo do Internetbankingu na vykonanie transakcií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa