Slovenské banky dosiahli ku koncu októbra vyšší zisk ako vlani, pripísali si viac ako 650 miliónov eur

NBS, Národná banka Slovenska
Budova Národnej banky Slovenska. Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

Banky dosiahli ku koncu októbra na Slovensku čistý zisk 650,7 miliónov eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to výrazný nárast, keďže ku koncu októbra minulého roka to bol zisk 364,9 miliónov eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Medziročné porovnávanie tohtoročnej ziskovosti bánk je podľa Slovenskej bankovej asociácie zavádzajúce. V rámci dlhodobého priemeru nejde o výrazný skok.

Dve okolnosti 

V minulom roku totiž prišli dve hlavné okolnosti, ktoré ovplyvnili medziročný vývoj. Zrušenie bankového odvodu je jedným z dôvodov rastu tohtoročnej ziskovosti. Ďalej je to tvorba opravných položiek, ktorá bola vlani výrazná.

V tomto roku potreba pominula a banky mohli už rozpúšťať opravné položky. Po výraznom prepade zisku v uplynulom roku sa teda zisk bánk podľa asociácie vracia na predkrízovú úroveň.

Nízke úrokové sadzby

Kým efekt týchto faktorov sa bude v ďalších mesiacoch zmierňovať, banky už dlhodobo čelia vplyvu nízkych úrokových sadzieb, ktoré aj naďalej nepriaznivým spôsobom ovplyvňujú podnikanie v bankovom sektore. Čistý desaťmesačný úrokový výnos klesol medziročne o 3,7 percent na 1,331 miliardy eur.

Banky na Slovensku sú aj naďalej podľa Národnej banky Slovenska finančne stabilné, s krízou spôsobenou pandémiou sa dokázali veľmi dobre vysporiadať.

Po odklade splátok sa väčšina úverov spláca v riadnom režime. Centrálna banka pozitívne vníma aj to, že akcionári bánk uplatnili zodpovednú dividendovú politiku, vďaka čomu sú banky kapitálovo ešte silnejšie ako pred pandemickou krízou.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSBA Slovenská banková asociácia