Slovenské hospodárstvo sa v prvom štvrťroku prepadlo o takmer 4 %

Ekonomika, automobily, výroba
Foto: SITA/Lukáš Macek
  • aktualizované 15. mája o 10:02

Pandémia nového koronavírusu negatívne ovplyvnila výkonnosť slovenského hospodárstva už aj v prvom štvrťroku tohto roka. Hoci tvrdé epidemiologické opatrenia sa začali prijímať až v marci, hrubý domáci produkt Slovenska sa za prvé tri mesiace tohto roka podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR (ŠÚ) medziročne v stálych cenách prepadol o 3,9 %.

V poslednom kvartáli minulého roka pritom slovenské hospodárstvo rástlo 2,1-percentným tempom, za celý minulý rok stúplo o 2,4 %. Štatistici však zároveň upozorňujú, že vzhľadom na aktuálnu situáciu môžu byť tieto údaje ešte výraznejšie revidované.

Výsledky ekonomiky sa môžu ešte upraviť

„Upozorňujeme, že vzhľadom na súčasnú výnimočnú situáciu v súvislosti s Covid-19 môžu byť údaje revidované vo vyššej miere ako býva zvykom. Dôvodom je vyšší podiel odhadov spôsobený obmedzením dostupnosti informácií zo zdrojov údajov,“ uvádza vo svojom rýchlom odhade ŠÚ. Rýchly odhad hrubého domáceho produktu bude pritom na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresnený, doplnený o štruktúry jednotlivých ukazovateľov a zverejnený 5. júna.

Podľa aktuálneho rýchleho odhadu sa však na Slovensku počas prvých troch mesiacov roka vyprodukoval hrubý domáci produkt v objeme 21,434 miliardy eur, čo v bežných cenách predstavuje medziročný pokles o 1 %. Po očistení o sezónne vplyvy sa pritom podľa štatistikov hrubý domáci produkt v stálych cenách oproti prvému kvartálu minulého roka znížil o 4,1 % a oproti poslednému štvrťroku vlaňajška o 5,4 %.

Problémom je aj zahraničný dopyt

„Nepriaznivý hospodársky vývoj evidujeme v dôsledku poklesu pridanej hodnoty v kľúčových odvetviach priemyslu najmä vo výrobe automobilov a tiež vo viacerých odvetviach služieb. K zníženiu hrubého domáceho produktu významne prispel zahraničný dopyt, dynamika jeho medziročného poklesu zrýchlila,“ informuje ŠÚ s tým, že rast domáceho dopytu je vďaka súčasnej situácii nedostatočný, najviac rástli výdavky na konečnú spotrebu v sektore verejnej správy. Investičný dopyt po raste v predchádzajúcich štvrťrokoch zaznamenal pokles.

Analytici komerčných bánk pritom podľa aprílového prieskumu Národnej banky Slovenska očakávali v prvom štvrťroku tohto roka medziročný pokles hrubého domáceho produktu o 2,6 %.

Zlé výsledky signalizovala obchodná bilancia

Detailnejšie a spresnené údaje o hrubom domácom produkte budú očakávať aj analytici. Ako však hovorí analytik VÚB banky Michal Lehuta, z dostupných mesačných štatistík vyplýva, že ekonomiku nadol stiahol najmä slabší zahraničný, ale aj domáci dopyt. O výraznom vplyve zahraničného dopytu hovoria podľa neho aj údaje z obchodnej bilancie. „Predbežná bilancia zahraničného obchodu s tovarmi za prvý štvrťrok skončila v mínuse 223 miliónov eur, pričom v rovnakom období vlaňajška zaznamenala prebytok 686 miliónov eur. Len tento fakt mohol zo štvrťročného hrubého domáceho produktu prostredníctvom takzvaných čistých vývozov ukrojiť až 4 percentuálne body,“ tvrdí.

Celkové čísla vývoja hospodárstva v prvom štvrťroku pritom negatívne ovplyvnil najmä spomínaný marec, kedy sa začali uplatňovať opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu. „Už nedávno zverejnené údaje za marec poukazujúce na prepad tržieb maloobchodu, reštaurácií, ubytovania, ale i prepad priemyselnej či stavebnej produkcie boli predzvesťou poklesu ekonomiky počas prvého kvartálu. V prípade priemyselnej produkcie sa pod prepad podpísala predovšetkým výroba dopravných prostriedkov,“ uviedla analytička Wood & Company Eva Sadovská. Ako dodáva, slovenská ekonomika je malá, otvorená a proexportne orientovaná, čo znamená, že ekonomický vývoj na Slovensku závisí nielen od diania na domácej pôde, ale predovšetkým, u našich obchodných partnerov v zahraničí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR