Slovenskej sporiteľni narástol zisk na vyše 30 miliónov eur, banka je pripravená na úverový apetít

Slovenská sporiteľňa
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza.

Slovenská sporiteľňa, a.s. dosiahla za prvý štvrťrok tohto roku čistý zisk po zdanení na úrovni 29,9 mil. eur. V rovnakom období minulého roka to pritom bolo iba necelých 25,3 mil. eur. Ako ďalej informuje banka, konsolidovaný čistý zisk skupiny po zdanení vzrástol z vlaňajší 26,1 mil. eur na 30,9 mil. eur.

„Prvý štvrťrok celkovo priniesol viacero pozitívnych signálov a treba povedať, že situácia je lepšia, ako sme očakávali,“ komentoval výsledky finančný riaditeľ a člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne Pavel Cetkovský.

Ako ďalej dodal, začiatkom roka skončil odklad splátok najväčšej časti klientov a drvivá väčšina z nich nemá problém so splácaním. Napriek dlhému lockdownu sa podľa neho darilo aj biznisu, napríklad úvery pre korporátnych klientov narástli medziročne o takmer 10 % a úvery na bývanie o vyše 5 %.

Zabezpečili dostatočnú likviditu

„Podarilo sa nám zabezpečiť dostatočnú likviditu, kapitálová pozícia banky je dnes ešte silnejšia a sme tak veľmi dobre pripravení pre očakávaný úverový apetít, ktorý príde s oživením ekonomiky,“ dodal Cetkovský.

Čistý úrokový výnos medziročne poklesol o 6 % na 103 mil. eur. Čistý zisk z poplatkov a provízií však medziročne narástol o 7,3 % na 37 mil. eur. Pozitívny vývoj podľa banky zaznamenali všetky kategórie čistých poplatkov a provízií, prevažne poplatky z cenných papierov či poplatky za platobné služby.

Zdrojom rastu boli úvery na bývanie

Objem úverových produktov dosiahol 14,9 mld. eur a medziročne sa zvýšil o 4 %. Úvery poskytnuté obyvateľstvu vzrástli medziročne o 200 mil. eur. Najvýznamnejším zdrojom rastu boli úvery na bývanie, ktoré stúpli medziročne o 5,3 %, pričom spotrebné úvery zaznamenali pokles o 13,1 %. Úvery korporátnym klientom medziročne narástli o 9,8 % a dosiahli úroveň 4,3 mld. eur.

Vklady obyvateľstva medziročne vzrástli z 12,3 mld. eur na 13,6 mld. eur. Celkové záväzky voči klientom v porovnaní s rokom 2020 vzrástli zo 14 mld. eur na 15,4 mld. eur.

Najväčšia slovenská banka

Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.

Ku koncu marca 2021 Slovenská sporiteľňa zamestnávala 3 770 ľudí, evidovala 2,147 milióna klientov a vyše 1,5 milióna vydaných platobných kariet. Prevádzkovala 205 pobočiek a 747 bankomatov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavel Cetkovský
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa