Slovenskému maloobchodu sa darilo viac ako celej Európskej únii, ale medziročne je na tom horšie

Európska únia, peniaze, rozpočet
Foto: ilustračné, Getty images

Sezónne upravené tržby maloobchodu v eurozóne v marci medzimesačne stúpli o 2,7 percenta a v rámci celej Európskej únie sa zvýšili o 2,6 percenta. Medziročne maloobchod eurozóny vzrástol o 12 percent a maloobchod celej EÚ posilnil o 11,6 percenta.

Medzimesačný rast slovenského maloobchodu bol silnejší ako priemer eurozóny aj celej EÚ a posilnil o 5,4 percenta. Medziročne však slovenský maloobchod stúpol menej výrazne, a to o 0,4 percenta. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V rámci krajín, z ktorých boli údaje k dispozícii, sa maloobchod v marci medzimesačne najvýraznejšie zväčšil v Dánsku (22,5 percenta), Holandsku (8,4 percenta) a Nemecku a Litve (zhodne 7,7 percenta). Najviac maloobchodné tržby medzimesačne oslabili v Chorvátsku (-4 percenta), Poľsku (-2,2 percenta) a v Rakúsku (-1,9 percenta).

Medziročne marcové maloobchodné tržby najvýraznejšie stúpli v Slovinsku (24 percent), Dánsku (22,6 percenta) a vo Francúzsku (21,3 percenta). Medziročný pokles maloobchodu zaznamenali v Maďarsku (-2,1 percenta), Portugalsku (-1,1 percenta) a na Malte (-0,1 percenta).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eurostat