Slovensko si na kapitálovom trhu požičalo miliardu eur, štát emitoval 30-ročné dlhopisy

Peniaze, euro
Foto: ilustračné, Getty images

Slovensko si v stredu na európskych kapitálových trhoch požičalo miliardu eur. Ako informovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity, štátu sa totiž podarilo na trh umiestniť novú syndikovanú emisiu 30-ročných dlhopisov.

Celkový dopyt po slovenských štátnych bondoch pri tomto predaji pritom dosiahol 3,6 miliardy eur a záujem o emisiu prejavilo 115 investorov.

Celková hodnota je päť miliárd

„Vysoký dopyt zo strany investorov umožnil Slovenskej republike umiestniť 30-ročné štátne dlhopisy v celkovej hodnote 1 miliardy eur s kupónom 1,00 % p.a. a výnosom do splatnosti 1,006 % p.a.“ uviedla na margo zrealizovanej transakcie agentúra ARDAL.

Celková hodnota emisie pritom predstavuje 5 miliárd eur. Zvyšnú časť dlhopisov plánuje štát umiestňovať na trhu prostredníctvom aukcií a syndikovaného predaja.

Viac ako tretina z predaných štátnych bondov pritom smerovala investorom do Nemecka. S viac ako desatinovým podielom nasledovali krajiny Škandinávie a Rakúsko.

Viac než tretina išla do bánk

Z pohľadu jednotlivých sektorov najväčší podiel z novej 30-ročnej emisie slovenských bondov smeruje do portfólií bánk, a to 35 %.

Nasledovali manažéri fondov s tretinovým podielom, poisťovne a penzijné fondy s takmer 25-percentným podielom. Zvyšok z miliardovej transakcie nakúpili centrálne banky a ostatní investori.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity