Slovenskú ekonomiku čaká rast, vláda sa podľa rozpočtovej rady mala vrátiť ku korekčnému mechanizmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 22. júla, 16:08

V tomto roku sa ekonomická situácia na Slovensku zlepšila a aktuálne prognózy predpokladajú rast slovenskej ekonomiky. Na základe toho vláda schválila ukončenie výnimočných okolností k 30. júnu 2021. Podľa názoru Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) by sa podľa pravidiel vzhľadom na súčasný stav verejných financií mal zároveň s ukončením výnimočných okolností opäť prijať korekčný mechanizmus.

Ten by umožnil podľa rady sústrediť sa na zlepšovanie štrukturálneho salda už od budúceho roku. RRZ preto nesúhlasí s rozhodnutím vlády neprijať korekčný mechanizmus do konca roka 2022. Slovenská republika je viazaná pravidlom o vyrovnanom rozpočte. Znamená to, že cieľom vlády má byť dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu, teda dosiahnutie štrukturálneho deficitu nanajvýš vo výške 0,5 percenta HDP.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ak sa vývoj verejných financií odkláňa od trajektórie vedúcej k tomuto cieľu, mala by vláda schváliť prijatie korekčného mechanizmu, teda prijať opatrenia, ktoré vrátia verejné financie na trajektóriu smerom k vyrovnanému rozpočtu.

Vláda výnimočné okolnosti ukončila

Vzhľadom na neuspokojivý vývoj verejných financií pred krízou bol prijatý korekčný mechanizmus v januári 2020, na základe ktorého mal byť dosiahnutý vyrovnaný rozpočet v roku 2020. V dôsledku prepuknutia pandémie sa v súlade s pravidlami vyhlásili výnimočné okolnosti a dočasne sa pozastavil.

Počas trvania výnimočných okolností sa korekčný mechanizmus neuplatňuje. Počas roka 2021 sa však ekonomická situácia na Slovensku podľa rady zlepšila a vláda ukončila výnimočné okolnosti. Štrukturálny deficit dosiahol v roku 2020 úroveň 3,8 percenta HDP, pričom aj po zohľadnení neočakávaných výpadkov príjmov sa medziročne zhoršil o 0,4 percenta HDP.

Podľa názoru RRZ by sa preto zároveň s ukončením výnimočných okolností mal opäť prijať korekčný mechanizmus. Korekčný mechanizmus by mal spočívať v stanovení limitu verejných výdavkov už od roku 2022.

Ministerstvo financií nekonalo

Zohľadňoval by pritom vládou stanovenú trajektóriu zlepšovania štrukturálneho salda a splnenie strednodobého rozpočtového cieľa, vychádzajúceho z aktualizovaného odhadu štrukturálneho deficitu pre rok 2021, ktorý RRZ v súčasnosti odhaduje na úrovni 3,7 percenta HDP.

Vláda však rozhodla o neprijatí korekčného mechanizmu do konca roka 2022. „Ukončenie výnimočných okolností bez následného predloženia návrhu na spustenie korekčného mechanizmu zo strany Ministerstva financií SR je podľa názoru RRZ v rozpore s pravidlom vyrovnaného rozpočtu a princípmi korekčných mechanizmov. Povinnosť neuplatňovať korekčný mechanizmus sa vzťahuje iba na obdobie trvania výnimočných okolností,“ myslí si rozpočtová rada.

Vláda má z dlhovej brzdy výnimku

Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedlo Ministerstvo financií SR, aktuálne platné znenie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti dáva novej vláde počas recesie dvojročnú „výnimku“ z dlhovej brzdy. V tomto prípade sa tak vzťahuje na roky 2021 a 2022.

Rovnako Pakt stability a rastu obsahuje „pravidlo o výnimke“ na tento aj budúci rok. „Európska komisia členské štáty vyzvala, aby fiškálna politika pokračovala v stimulácii a varuje pred predčasným ukončením rozpočtovej podpory, ktorá by mala byť poskytnutá v tomto a v nasledujúcom roku,“ uvádza rezort financií.

Ministerstvo financií SR sa zároveň pokúšalo presadiť na rokovanie parlamentu sprísnenie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý by okrem iného zahŕňal aj tzv. automat postupného znižovania deficitu. Tento návrh ale nepodporila celá koalícia. „Preto stále platí pôvodné znenie dlhovej brzdy,“ uzavrelo tlačové oddelenie rezortu financií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť