Službu Apple Pay začali na Slovensku ponúkať aj Fio banka a UniCredit Bank

Mobil, Apple Pay
Ilustračné foto, zdroj: Mastercard


Ďalšie dve banky začali ponúkať svojim klientom službu Apple Pay, a to Fio banka a UniCredit Bank. Viaceré spoločnosti túto službu na Slovensku odštartovali koncom júna tohto roka a postupne sa pridávajú ďalšie. Z väčších bánk však stále ešte chýba napríklad VÚB banka, či ČSOB. „Službu by sme mali spustiť v decembri,“ povedal pre agentúru SITA PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová pre agentúru SITA povedala, že službu Apple Pay, ako aj ďalšie moderné platobné služby, považujú za dôležitú súčasť súčasných platobných metód. „Preto aktuálne pracujeme na ich zavedení a sprístupnení v priebehu budúceho roka,“ doplnila Jamborová.

Platenie mobilom je obľúbené

„Jednej časti našich klientov sme platenie mobilom umožnili už pred necelým polrokom, teraz prichádzajú na rad aj klienti s iPhonom,“ hovorí obchodný riaditeľ Fio banky Jan Bláha. Ako doplnil riaditeľ rozvoja produktov a inovácií Mastercard pre Českú republiku, Slovensko a Rakúsko Luděk Slouka, využívať na platenie len mobil je medzi Slovákmi čoraz obľúbenejšie. „K tomuto rastu prispeli veľkou mierou platobné služby globálnych firiem na čele s Apple Pay, ktoré sme pomáhali na Slovensko priviesť,“ povedal Slouka.

„Zavedenie Apple Pay je ďalším krokom na posilnenie nášho dlhodobého vzťahu s klientmi,“ hovorí člen predstavenstva a riaditeľ retailového a privátneho bankovníctva UniCredit Bank Tomáš Drábek. Viac než 40 % Slovákov so sebou podľa neho bežne nosí dve a viac platobných kariet. „Vďaka Apple Pay odpadá hľadanie plastovej karty v peňaženke alebo prepisovanie údajov z karty pri platení na internete. Pri platení stačí jednoducho použiť smartfón alebo hodinky, ktoré sú vždy poruke,“ dodáva Drábek.

Podľa prieskumu spoločnosti Mastercard považuje väčšina Slovákov platbu mobilným telefónom za najlepšiu alternatívu k platbe kartou. Na slovenskom trhu je vydaných viac ako päť miliónov bezkontaktných platobných kariet a väčšina platobných terminálov túto technológiu podporuje. Budúcnosť bezkontaktných platieb posúvajú podľa Mastercardu nové technológie, akými sú práve mobil či hodinky, na novú úroveň.

Ide o veľký projekt

Napriek veľkosti projektu a nákladom spojeným s implementáciou a prevádzkou služby Apple Pay majú banky záujem naštartovať poskytovanie uvedenej služby. Jeden z dôvodov podľa Združenia pre bankové karty SR je aj ten, že majitelia telefónov iPhone majú veľký záujem o túto službu. Dokonca prieskumy hovoria, že držiteľ telefónu iPhone bude zvažovať zmenu banky, ak mu neposkytne službu Apple Pay.

Mobilná platobná a digitálna peňaženka od spoločnosti Apple, tzv. Apple Pay, je na Slovensku dostupná od 26. júna 2019. Termín jej spustenia sa u nás pritom stále posúval. V prvej vlne začali službu ponúkať Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, J&T Banka, mBank, Boon, Edenred, Monese, N26 a Revolut. Okruh spoločností sa potom začal rozširovať. Majitelia mobilov so systémom Android majú pritom možnosť platiť prostredníctvom Google Pay už od februára 2018.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna JamborováDominik MišaJan BláhaLuděk SloukaTomáš Drábek
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaFio bankaMasterCardUniCredit BankVÚB Všeobecná úverová banka