Sociálna poisťovňa dostala od štátu finančnú injekciu, za prvý polrok si pripísala milióny eur

Sociálna poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Sociálna poisťovňa vykázala za prvý polrok tohto roka prebytok 717,2 milióna eur. Takýto výsledok poisťovňa však dosiahla len vďaka tomu, že sumou 600 miliónov eur jej pomohol štát a ďalších 656,7 milióna eur si preniesla ako prebytok z roku 2020.

Bežné príjmy poisťovne za január až jún tohto roka vrátane finančnej pomoci od štátu totiž dosiahli 4,9 miliardy eur a výdavky 4,84 miliardy eur. Bez finančnej pomoci od štátu a prebytku z roku 2020 by tak poisťovni na vyplácanie dôchodkov, nemocenských dávok či dávok v nezamestnanosti chýbalo 539,5 milióna eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za prvý polrok tohto roka.

Príjmy poisťovne od ekonomicky aktívnych osôb, teda od zamestnancov, dohodárov, či samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), boli za prvý polrok oproti plánu vyššie o 30 miliónov eur. Medziročne stúpli o 183,7 milióna eur na 3,97 miliardy eur.

Polročné výdavky poisťovne vo výške 4,84 miliardy eur boli oproti plánu vyššie o 85,1 milióna eur, medziročne vzrástli o 224,6 milióna eur. Medziročne vyššie výdavky poisťovňa vykázala hlavne vo fondoch starobného a nemocenského poistenia. Najviac stúpli výdavky na vyplácanie starobných a predčasných starobných penzií, a to o 147,2 milióna eur. Výdavky na nemocenské dávky za prvý polrok medziročne vzrástli o 56,2 milióna eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa