Sociálna poisťovňa sa opäť borí s nedostatkom peňazí. Aby mohla vyplatiť všetky dôchodky, použila peniaze z iných fondov

Starý muž
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov využila Sociálna poisťovňa v januári až apríli tohto roka 775 miliónov eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia.

Látanie finančných dier

Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž za štyri mesiace tohto roka o 879,3 milióna eur vyššie ako príjmy tohto fondu. Zostatok vo fonde starobného poistenia tak klesol z 329,4 milióna eur na 225 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až apríl tohto roka.

Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla v prvých štyroch mesiacoch tohto roka sumou 490 miliónov eur z rezervného fondu solidarity a ďalších 225 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia.

Výdavky sú vyššie ako príjmy

Fond poistenia v nezamestnanosti na penzie prispel sumou 30 miliónov eur, z fondu úrazového poistenia poisťovňa vzala 20 miliónov eur a z fondu garančného poistenia 10 miliónov eur.

Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za štyri mesiace tohto roka predstavovali 2,41 miliardy eur.

Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 1,53 miliardy eur. Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, či úrazových a garančných dávok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa