Sociálna poisťovňa vypláca novú dávku, o otcovské treba požiadať a splniť zákonné podmienky na jej priznanie

sociálna poisťovňa, peniaze
Foto: ilustračné, SITA, Thinkstock - koláž WBN.

Novú otcovskú dávku dostalo zo Sociálnej poisťovne už prvých tritisíc oteckov, ktorí o dávku požiadali a splnili zákonné podmienky na jej priznanie. Od 1. novembra minulého roka, odkedy sa nová legislatíva začala uplatňovať, zaevidovala Sociálna poisťovňa približne 3 500 žiadostí a nárok priznala v 3 028 prípadoch.

V poslednom mesiaci minulého roka tak Sociálna poisťovňa vyplatila túto dávku v celkovej sume viac ako 796-tisíc eur v priemernej výške 393,52 eura. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Otcovské je nový typ dávky, ktorý poisťovňa poskytuje otcovi z dôvodu starostlivosti o dieťa maximálne dva týždne v období šiestich týždňov po narodení dieťaťa. Na rozhodnutie o dávke má Sociálna poisťovňa lehotu 60 dní. V prípade tzv. otcovského Sociálna poisťovňa nesleduje, či matka dieťaťa zároveň poberá materskú dávku alebo rodičovský príspevok.

Otcovia detí môžu požiadať Sociálnu poisťovňu o vyplácanie tzv. otcovského prostredníctvom tlačiva zverejneného na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa