Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kalkulačka graf
Ilustračné foto. pixabay.com
14. 10. 2018 12:33 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Solventnosť bankového sektora v prvom polroku mierne klesla

K zvýšeniu miery ponechaného zisku alebo k jej ponechaniu na vyšších úrovniach pristúpila v rokoch 2017 a 2018 väčšina bánk.

Solventnosť bankového sektora počas prvého polroka 2018 mierne klesla. Hodnota ukazovateľa celkovej primeranosti vlastných zdrojov sa znížila z 18,6 % na 18,2 %. Tento pokles nastal po predchádzajúcom raste solventnosti bánk počas roka 2017. Konštatuje to Národná banka Slovenska (NBS) v správe o stave a vývoji finančného trhu za prvý polrok 2018.

Ukazovateľ Tier 1 klesol

Ukazovateľ primeranosti najkvalitnejšej zložky vlastných zdrojov – vlastného kapitálu Tier 1 poklesol z úrovne 16,2 % na 15,9 %. V prípade tohto ukazovateľa však nejde podľa centrálnej banky o výrazný trend. Jeho hodnota sa už vyše štyroch rokov pohybuje v pásme medzi 15,7 % a 16,2 %. Mierne klesla aj hodnota ukazovateľa finančnej páky, a to z 8,3 % na 8,2 %.

Banky si v tomto roku ponechali z koncoročného zisku predchádzajúceho roka 33 % na zvýšenie objemu vlastných zdrojov. V porovnaní s obdobím pred rokom 2017 ide podľa centrálnej banky o výrazne vyššiu hodnotu. V období rokov 2014 až 2016 si banky ponechali menej ako 10 %. K zvýšeniu miery ponechaného zisku alebo k jej ponechaniu na vyšších úrovniach pristúpila v rokoch 2017 a 2018 väčšina bánk.

Zvýšenie proticyklického vankúša

Vzhľadom na riziká spojené s rýchlym rastom zadlženosti domácností a podnikov bude podľa Národnej banky Slovenska zachovanie konzervatívnejšej dividendovej politiky nevyhnutné aj v nasledujúcom období. Odolnosť bankového sektora posilňuje aj zvýšená miera proticyklického kapitálového vankúša, ktorá je od 1. augusta 2018 na úrovni 1,25 %. Od 1. augusta 2019 sa zvýši na 1,5 %.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X