S&P zlepšila výhľad ratingu Francúzska, Fitch však zhoršil výhľad Talianska

Graf, vývoj
Ilustračný obrázok. pixabay.com

Agentúra Fitch revidovala výhľad ratingu Talianska na negatívny zo stabilného.

Ratingová agentúra S&P Global Ratings zlepšila výhľad dlhodobého ratingu Francúzska na stabilný z negatívneho. Zároveň krajine potvrdila rating dlhodobých záväzkov na úrovni AA a rating krátkodobých záväzkov na stupni A-1+. Zlepšenie výhľadu dlhodobého ratingu odzrkadľuje to, že francúzska vláda postupne realizuje reformy daňového systému a zákonníka práce.

S&P považuje plán poklesu deficitu za dosiahnuteľný
Základný trend ekonomického rastu Francúzska sa podľa agentúry pravdepodobne bude pomaly zlepšovať. S&P prognózuje, že francúzsky hrubý domáci produkt (HDP) v tomto roku posilní o 1,3 %. Agentúra zároveň konštatovala, že v uplynulých rokoch Francúzsko dosahuje pokrok vo fiškálnej oblasti. Deficit verejných financií klesol z úrovne 7,2 % HDP v roku 2009 na 3,5 % HDP v roku 2015. S&P pritom považuje tohtoročný plán poklesu deficitu na 3,3 % HDP za dosiahnuteľný.

Taliansky dlh bude rásť
Ratingová agentúra Fitch však revidovala výhľad ratingu Talianska na negatívny zo stabilného. Zároveň krajine potvrdila dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene na stupni BBB+. Fitch totiž predpokladá, že taliansky verejný dlh do konca tohto roka mierne stúpne, a to na 132,8 % HDP z úrovne 132,3 % HDP, na ktorej bol v závere roka 2015. Agentúra odhaduje, že verejný dlh krajiny bude kulminovať vo výške 133,3 % HDP v roku 2017. Zároveň zhoršila prognózu rastu ekonomiky Talianska. Odhaduje, že v tomto roku posilní o 0,8 %, pričom v apríli rátala s hospodárskym rastom krajiny v tomto roku o 1 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch RatingsStandard & Poor's