Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty, zmluva
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto. pixabay.com
31. 01. 2019 10:18 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Sporitelia v treťom pilieri dostávajú od januára podrobnejšie výpisy z účtov

Nové výpisy z dôchodkového účtu obsahujú aj informácie o odhadovanej výške budúceho doplnkového starobného dôchodku.

Účastníci tretieho penzijného piliera dostávajú od začiatku tohto roka podrobnejšie výpisy z osobných dôchodkových účtov. Ako informovala generálna riaditeľka sekcie sociálneho postenia a dôchodkového sporenia Ministerstva práce, práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jana Kolesárová, výpisy z dôchodkových účtov v tomto roku klienti dostanú výlučne elektronicky. „O listinný výpis musí klient výslovne požiadať,“ povedala.

Podrobnejšie informácie budú aj o poplatkoch

Nové výpisy z dôchodkového účtu obsahujú údaj o veku, ktorý je potrebný na splnenie podmienok vyplácania doplnkového starobného dôchodku, rozpis a celkovú sumu poplatkov účastníka za posledných 12 mesiacov, či informácie o odhadovanej výške budúceho doplnkového starobného dôchodku počas 10 rokov. Jedna zo štyroch doplnkových dôchodkových spoločností v tohtoročnom výpise z účtu ponúka aj alternatívnu prognózu odhadovanej sumy penzijných dávok pri zvýšení príspevku sporiteľa.

„V prípade, že si mladý človek sporí v konzervatívnom fonde, môže ho na to doplnková dôchodková spoločnosť upozorniť a ukázať mu, čo by sa stalo, keby sa presunul do fondu s vyšším potenciálom výnosu a vyšším rizikom,“ povedala Kolesárová. Súčasťou výpisu sú aj informácie o vplyve inflácie na hodnotu dôchodkových úspor, ako aj informácie o významných zmenách ovplyvňujúcich predpokladané dôchodkové dávky.

Lepšie informácie by mali pomôcť sporiteľom

Novú, podrobnejšiu podobu výpisov podľa Kolesárovej dostane približne 800 tisíc klientov doplnkových dôchodkových spoločností. „Našim záujmom je pomôcť ľuďom, aby lepšie pochopili, aké dôchodkové nároky získali,“ povedala. Sporitelia v treťom pilieri si podľa nej vďaka komplexnejším informáciám môžu lepšie nastaviť svoje dobrovoľné dôchodkové zabezpečenie.

„Niečo podobné by sme chceli zaviesť aj pre spoločnosti v druhom pilieri,“ uviedla. Rezort práce podľa Kolesárovej už pripravuje návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá by sa mala do dvoch týždňov objaviť v medzirezortnom pripomienkovom konaní. „Predpokladáme, že v roku 2021 by mohli byť prvé nové, zaujímavé a zrozumiteľné výpisy aj pre sporiteľov v druhom pilieri,“ dodala. V tretej fáze zlepšovania informovanosti o budúcich dôchodkových nárokoch by rezort práce chcel do tohto procesu zapojiť aj Sociálnu poisťovňu.

Odporúčané články

Máte druhý pilier? Čakajú vás podrobnejšie výpisy z účtu Druhý dôchodkový pilier za 15 rokov reálne zhodnotil úspory klientov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Štart Sagana, Vivianiho a Kruijswijka v Holandsku bol ohrozený, ich lietadlo muselo núdzovo pristáť Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X