Spustenie Apple Pay na Slovensku by malo prísť čoskoro

Mobil
Ilustračné foto, pixabay.com

Viaceré banky sa vyjadrili, že majú záujem priniesť slovenským klientom túto službu. Nedávno potvrdila spustenie služby aj internetová banka Monese.

Slováci stále čakajú na spustenie mobilnej platobnej a digitálnej peňaženky od spoločnosti Apple, ktorá umožňuje klientom uskutočňovať platby, tzv. Apple Pay. Hoci sa pôvodne hovorilo, že služba na Slovensko príde v marci, ešte ani v súčasnosti nie je úplne jasné, kedy sa tak stane. Podľa vyjadrení niektorých oslovených bánk by to však malo byť už čoskoro. Samotná spoločnosť Apple na otázku, kedy plánuje na Slovensku spustiť službu, zatiaľ nereagovala.

Banky viaže mlčanlivosť

Banky sú v otázke konkrétneho termínu rezervované, pretože ich firma Apple zaviazala k mlčanlivosti. Spustenie Apple Pay na Slovensku potvrdila v polovici mája internetová banka Monese. Na svojom twitterovom účte banka zverejnila, že čoskoro prinesie jednoduché platenie cez Apple Pay a zverejnila zoznam krajín, kde tak plánuje urobiť. Medzi nimi spomenula aj Slovensko.

Ešte pred ňou sa tak vyjadrili tradičné banky, ako napríklad Slovenská sporiteľňa a Tatra banka. Spustiť Apple Pay však chcú aj internetové a mobilné banky N26, mBank a 365 bank. „V 365 banke razíme filozofiu „mobile first“, a preto máme o službu Apple Pay záujem. Spravíme všetko preto, aby sme boli medzi prvými bankami, ktoré ho prinesú svojim klientom,“ povedala PR manažérka 365 banky Linda Gáliková.

Napriek veľkosti projektu a nákladom spojeným s implementáciou a prevádzkou služby Apple Pay, majú banky záujem naštartovať poskytovanie uvedenej služby. Jeden z dôvodov je ten, že majitelia telefónov iPhone, majú veľký záujem o túto službu. Dokonca prieskumy hovoria, že držiteľ iPhone bude zvažovať zmenu banky, ak mu neposkytne službu Apple Pay.

O službe

Základom pre bezkontaktné platenie prostredníctvom Apple Pay je zariadenie značky Apple s bezkontaktnou technológiou NFC. Služba funguje s platobnými kartami partnerských bánk. Spotrebitelia nemusia mať pri sebe hotovosť ani plastové karty bánk.

Údaje o karte sa nahrajú do zariadenia (iPhone, Apple Watch). Pri samotnom platení je potrebné sa identifikovať. V prípade hodiniek je to ešte jednoduchšie, pretože tie poznajú klientovu ruku na základe prvotnej identifikácie. Dáta karty sú v bezpečí vďaka bezpečnostnému kódovaniu.

Americká spoločnosť Apple svoj platobný systém spustila pred viac ako štyrmi rokmi. Najviac používateľov má v USA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom