Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
27. 07. 2018 20:37 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA Diskusia

Standard & Poor’s a Fitch Ratings potvrdili Slovensku rating A+

Hodnotenie agentúr sa opiera o solídny hospodársky rast, ktorý má v tomto roku dosiahnuť 4 % a podobná dynamika sa očakáva aj v budúcom roku. Riziká vyplývajú predovšetkým z vysokej otvorenosti slovenskej ekonomiky.

Ratingové agentúry Standard & Poor’s a Fitch Ratings potvrdili v piatok Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom. Ako informuje ministerstvo financií, potvrdenie ratingu je výsledkom dlhodobého a rýchleho hospodárskeho rastu, stability bankového sektora a zdravej fiškálnej politiky.

Verejný dlh bude klesať

Hodnotenie agentúr sa opiera o solídny hospodársky rast, ktorý má v tomto roku dosiahnuť 4 % a podobná dynamika sa očakáva aj v budúcom roku. Ekonomiku Slovenska pritom podľa agentúr ťahá najmä vysoká spotreba domácností, investície z európskych fondov, rast čistého exportu, ale hlavne nové investície v automobilovom priemysle. S rastom hospodárstva a pokračujúcou konsolidáciou by pritom mal klesať aj verejný dlh. Podľa odhadov pod úroveň 45 % hrubého domáceho produktu v roku 2020.

Pozitívne hodnotenie si od ratingových agentúr podľa rezortu financií Slovensko vyslúžilo aj ohľadom stability bankového sektora. Agentúry ocenili aj prijaté opatrenia na znižovanie zadlženosti domácností a stabilné verejné financie, ktoré prosperujú vďaka vyšším daňovým príjmom v dôsledku rekordne nízkej nezamestnanosti.

Riziká súvisia s otvorenosťou ekonomiky

Za možné riziká ratingové agentúry považujú najmä sektorovú a geografickú koncentráciu a externé faktory v súvislosti s otvorenosťou slovenskej ekonomiky. Vyplýva to najmä z faktu, že Slovensko je najväčším výrobcom automobilov na obyvateľa na svete. Za riziko však agentúry označujú aj potenciálne prehriatie ekonomiky.

Odporúčané články

Dolár posilnil oproti japonskému jenu Počet bánk v Európskej únii klesá, na Slovensku je stav stabilný

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X