Standard & Poor's a Fitch Ratings potvrdili Slovensku rating A+

Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew

Hodnotenie agentúr sa opiera o solídny hospodársky rast, ktorý má v tomto roku dosiahnuť 4 % a podobná dynamika sa očakáva aj v budúcom roku. Riziká vyplývajú predovšetkým z vysokej otvorenosti slovenskej ekonomiky.

Ratingové agentúry Standard & Poor’s a Fitch Ratings potvrdili v piatok Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom. Ako informuje ministerstvo financií, potvrdenie ratingu je výsledkom dlhodobého a rýchleho hospodárskeho rastu, stability bankového sektora a zdravej fiškálnej politiky.

Verejný dlh bude klesať

Hodnotenie agentúr sa opiera o solídny hospodársky rast, ktorý má v tomto roku dosiahnuť 4 % a podobná dynamika sa očakáva aj v budúcom roku. Ekonomiku Slovenska pritom podľa agentúr ťahá najmä vysoká spotreba domácností, investície z európskych fondov, rast čistého exportu, ale hlavne nové investície v automobilovom priemysle. S rastom hospodárstva a pokračujúcou konsolidáciou by pritom mal klesať aj verejný dlh. Podľa odhadov pod úroveň 45 % hrubého domáceho produktu v roku 2020.

Pozitívne hodnotenie si od ratingových agentúr podľa rezortu financií Slovensko vyslúžilo aj ohľadom stability bankového sektora. Agentúry ocenili aj prijaté opatrenia na znižovanie zadlženosti domácností a stabilné verejné financie, ktoré prosperujú vďaka vyšším daňovým príjmom v dôsledku rekordne nízkej nezamestnanosti.

Riziká súvisia s otvorenosťou ekonomiky

Za možné riziká ratingové agentúry považujú najmä sektorovú a geografickú koncentráciu a externé faktory v súvislosti s otvorenosťou slovenskej ekonomiky. Vyplýva to najmä z faktu, že Slovensko je najväčším výrobcom automobilov na obyvateľa na svete. Za riziko však agentúry označujú aj potenciálne prehriatie ekonomiky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch RatingsStandard & Poor's