Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
účtovníctvo peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
21. 08. 2019 14:12 AktualitySlovensko od voFinanciach.skSITA

Štát navrhuje zmierniť limity na povinný audit účtovníctva

Kritéria pre povinné auditovanie účtových závierok obchodných spoločností by sa mali zmierniť. Počíta s tým novela zákona o účtovníctve, ktorú v stredu schválil vládny kabinet. Ministerstvo financií, ktoré návrh pripravilo, hovorí, že ním vyšlo v ústrety dlhodobým požiadavkám firiem a navrhnuté zmeny podmienok dôkladne zvažovalo. Audítori a daňoví poradcovia však hovoria, že spôsobí zhoršenie kvality účtovníctva menších firiem. S týmto názorom sa stotožnil aj Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorý voči návrhu vzniesol aj zásadnú pripomienku.

Limit sa má zdvojnásobiť

Podľa vládou schváleného návrhu sa pritom majú sumy, ktorých prekročením vzniká povinnosť závierku overovať audítorom, oproti súčasnosti zdvojnásobiť. Podmienka obratu sa tak navrhuje zvýšiť na štyri milióny eur a podmienka veľkosti majetku na dva milióny eur. Zákon o účtovníctve pritom stanovuje, že obchodné spoločnosti a družstvá musia dať auditovať svoje výsledky po naplnení minimálne dvoch z troch stanovených podmienok. Okrem výšky obratu a sumy majetku je tretím kritériom počet zamestnancov. Nastavený je na 30 ľudí a novelou sa meniť nemá.

Prostredníctvom zásadných pripomienok žiadali limity ponechať na súčasnej úrovni okrem Najvyššieho kontrolného úradu SR aj Slovenská komora audítorov či Slovenská komora daňových poradcov. Všetci pritom tvrdili, že zdvojnásobenie limitu spôsobí zhoršenie kvality účtovníctva a samotných účtovných závierok menších firiem. Rezort financií však tvrdí, že tento návrh dôkladne zvažoval. „Pri svojom rozhodovaní o zvyšovaní podmienok pre vznik povinnosti auditu v účtovnej jednotke ministerstvo zohľadnilo veľkosť ekonomiky a jej rast, veľkosť obchodných spoločností v nej ale aj administratívnu záťaž, ktorá sa na obchodné spoločnosti zavedením povinnosti auditu kladie,“ uvádza predkladateľ.

Ďalšie zmeny

Návrh novely zákona o účtovníctve počíta aj s ďalšími zmenami. Okrem iného má tiež vymedziť účtovné jednotky, ktoré musia uvádzať vo výročnej správe nefinančné informácie týkajúce sa opisu politiky rozmanitosti, či zaviesť povinnosti overenia údajov vo výkaze vybraných údajov z účtovnej závierky štatutárnym audítorom alebo audítorskou spoločnosťou pre účtovné jednotky, ktoré nespadajú pod dohľad Národnej banky Slovenska. Novela by mala nadobudnúť účinnosť od budúceho roka.

K téme

Audítori: Novela zákona o účtovníctve zvýši počet špekulantov Firmy zmiernenie podmienok povinného auditu vítajú, audítorom a daňovým poradcom sa nepozdáva

Témy

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X