Štát sa opäť pokúsi predať dlhopisy, na budúci týždeň ohlásil mimoriadnu aukciu

Graf, obchodovanie
Ilustračné foto. pixabay.com

Slovensko sa krátko po dvoch nie príliš úspešných aukciách opäť pokúsi požičať si peniaze na finančnom trhu. Štátna agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) totiž na začiatok budúceho týždňa ohlásila aukciu až troch emisií štátnych bondov. Ide pritom o mimoriadne aukcie mimo oficiálneho kalendára ARDAL-u.

Štát bude v budúcotýždňových aukciách investorom ponúkať dlhopisy splatné v októbri 2047, júni 2028 a v apríli 2030. Podobne ako v predchádzajúcich domácich aukciách štátnych dlhopisov pritom po pondelňajšej konkurenčnej časti dostanú investori možnosť nakúpiť ďalšie slovenské cenné papiere v utorňajšej nekonkurenčnej časti.

Reaguje aj ECB

„Zaradili sme novú aukciu štátnych dlhopisov v pondelok 30. marca 2020, ako reakciu na situáciu na finančných trhoch v uplynulých dňoch,“ uviedol pre agentúru SITA šéf agentúry Daniel Bytčánek. Bližšie sa k rozhodnutiu pridať druhú aukciu dlhopisov marci nevyjadril. Faktom však je, že po predchádzajúcej aukcii slovenských štátnych dlhopisov prišla s masívnymi programami nákupu aktív Európska centrálna banka s cieľom práve trhy upokojiť.

Prvý marcový pokus predávať slovenské štátne dlhopisy totiž naplno pocítil reakciu trhov na šírenie nového koronavírusu, keď sa štátu v dvoch aukciách podarilo predať cenné papiere iba za 56 miliónov eur, teda iba niečo vyše štvrtiny pôvodného plánu. Podobne neslávne dopadla aj tohtotýždňová aukcia štátnych pokladničných poukážok, kde sa namiesto pôvodne predpokladaného objemu 200 miliónov eur predali poukážky iba za 44 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Bytčánek
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity