Štát sa vrátil k predaju štátnych pokladničných poukážok, v aukcii si požičal 200 mil. eur

Graf, obchodovanie
Ilustračné foto. pixabay.com

Slovensko sa vrátilo k financovaniu svojho dlhu aj prostredníctvom štátnych pokladničných poukážok. Po tom, čo vlani štátna Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) neponúkala investorom žiadne štátne pokladničné poukážky, tento rok hneď v januári v pondelňajšej aukcii predala poukážky za 200 miliónov eur so záporným výnosom. Ide o krátkodobú formu refinancovania dlhu a predávané štátne pokladničné poukážky sú splatné už 27. januára budúceho roka.

Záujem o ponúkané cenné papiere pritom výrazne prevýšil výsledný akceptovaný objem, keď dopyt predstavoval 770 miliónov eur. Investori požadovali v priemere výnos do splatnosti na úrovni záporných 0,3720 % p.a. ARDAL napokon predával štátne pokladničné poukážky so záporným výnosom 0,4097 % p.a. a pri akceptovanej cene 100,4160 %.

Ďalšie aukcie vo februári a marci

Aukcie štátnych pokladničných poukážok by mali pokračovať počas celého prvého kvartálu tohto roka. ARDAL ich má totiž naplánované aj na koniec februára a marca. Agentúra však pripúšťa, že môže v aukciách štátnych pokladničných poukážok v závislosti od finančných potrieb a podmienok trhu pokračovať aj vo zvyšku roka.

Pondelňajšia aukcia štátnych pokladničných poukážok by mala byť posledným predajom slovenských štátnych cenných papierov v januári. V prvom mesiaci roka štát zatiaľ predal dlhopisy za vyše 338 miliónov eur a spomínané štátne pokladničné poukážky za 200 miliónov eur. V tomto roku bude pritom podľa agentúry ARDAL potrebné prefinancovať štátny dlh a deficit štátneho rozpočtu v objeme 4,8 miliardy eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity