Štátny rozpočet dosiahol schodok takmer štyri miliardy eur. Zvýšili sa príjmy, ale aj výdavky

Peniaze, euro
Foto: ilustračné, Getty images

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu augusta schodok vo výške 3,954 miliardy eur. Hospodárenie štátneho rozpočtu sa medziročne zlepšilo o 32,7 milióna eur.

Príjmy štátneho rozpočtu boli oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyššie o 1,61 miliardy eur a dosiahli 10,33 miliardy eur. Výdavky štátneho rozpočtu sa podľa rezortu financií medziročne zvýšili o 1,577 miliardy eur na 14,285 miliardy eur.

Najvyššie príjmy sú z daní

Najväčším zdrojom príjmov štátu sú daňové príjmy. Tie medziročne stúpli o 1,365 miliardy eur na 8,502 miliardy eur.

Pozitívny vývoj bol pri dani z pridanej hodnoty vo výške 642,6 milióna eur, pri dani z príjmov právnických osôb za 613,9 milióna eur, pri spotrebných daniach v objeme 50,3 milióna eur, pri dani z príjmov fyzických osôb v sume 42,6 milióna eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 36,5 milióna eur a pri iných daniach na tovary a služby za 0,9 milióna eur.

Uvedené podľa ministerstva kompenzovalo výpadok pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 28,6 milióna eur. Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií, vrátane sankcií, to bol medziročný nárast o 6,4 milióna eur.

Transfer Sociálnej poisťovni klesol

V rámci výdavkov najväčšiu časť tvorila kategória ďalšie výdavky. Ich čerpanie medziročne vzrástlo o 1,868 miliardy eur na 11,441 miliardy eur. Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný pokles o 368,4 milióna eur.

V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ to bol nárast o 78,2 milióna eur, s čím súvisí aj medziročný nárast výdavkov na spolufinancovanie spoločných programov SR a EÚ o 21,2 milióna eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný nárast o 48,6 milióna eur. Transfer Sociálnej poisťovni klesol o 69,9 milióna eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa