Štátny rozpočet skončil ku koncu júla v mínuse cez 3,8 mld. eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kalkulačka graf
Ilustračné foto. pixabay.com

Štátny rozpočet Slovenska ostal ku koncu júla tohto roka v deficite 3,833 mld. eur. V medziročnom porovnaní je to výrazné prehĺbenie schodku, keďže ku koncu júla minulého roka to bolo mínusových 1,427 mld. eur.

Príjmy štátneho rozpočtu predstavovali na konci siedmeho mesiaca tohto roka sumu 7,388 mld. eur a boli medziročne nižšie o 756 mil. eur. Naopak, výdavky štátneho rozpočtu sa zvýšili o 1,651 mld. eur na 11,221 mld. eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR.

Výpadok daní

Medziročný výpadok daňových príjmov predstavoval 781,6 mil. eur. Medziročný pokles bol aj z príjmov z rozpočtu EÚ, a to o 4 mil. eur. Príjmy štátneho rozpočtu z dividend dosiahli 103,3 mil. eur, čo oproti minulému roku predstavuje nárast o 51,1 mil. eur. Uvedený nárast však nie je v súčasnosti podľa rezortu financií smerodajný, keďže príjmy z dividend sa uskutočňujú najmä v druhej polovici roka.

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný pokles o 63,7 mil. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ to bol nárast o 30,4 mil. eur, s čím súvisí aj nárast zdrojov spolufinancovania o 12 mil. eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný nárast o 29 mil. eur. Transfer Sociálnej poisťovni sa zvýšil o 669,9 mil. eur. Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu medziročne vzrástlo o 972,9 mil. eur.

Uvedené zvýšenie je najmä v kapitole Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Čerpanie výdavkov sa medziročne zvýšilo o 759,3 mil. eur, a to najmä v súvislosti so zmiernením negatívnych dopadov COVID-19.

Sni mka obrazovky 2020 08 03 o 13.02.55 ko pia.jpg

Potrebná konsolidácia

Celkovo v tomto roku pri výpadku na strane príjmov a pri zvýšených výdavkoch, akými sú dávky v nezamestnanosti, sociálne opatrenia a viaceré opatrenia na podporu ekonomiky a zamestnanosti, sa dá očakávať viditeľne vyšší deficit verejných financií ako vlani. Odhad Slovenskej sporiteľne je deficit 8,5 % hrubého domáceho produktu.

„Táto zmena je však dočasná a práve v nepriaznivej situácii sa má použiť fiškálna politika na stabilizáciu ekonomiky, preto nebude problém zo strany domácich pravidiel ani pravidiel EÚ. Samozrejme, pri návrate do lepších ekonomických časov sa bude musieť obnoviť konsolidácia verejných financií smerom k ich strednodobým cieľom,“ uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Katarína Muchová
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSlovenská sporiteľňa