Štátnym zamestnancom od júla porastú platy, niektorí však nezarobia ani minimálnu mzdu

Euro
Foto: ilustračné, pixabay.com

Po zvýšení platov v štátnej a verejnej sfére o tri percentá od začiatku júla tohto roka budú niektoré platové triedy pod úrovňou minimálnej mzdy.

V pripomienkach k návrhom nariadení vlády o zvýšení platov štátnym a verejným zamestnancom na to upozorňuje Generálna prokuratúra SR a rezort práce a sociálnych vecí.

Úprava platových taríf

„Takto zvýšené platové tarify štátnych zamestnancov opätovne nezohľadňujú vývoj minimálnej mzdy, keď prvá platová trieda v sume 598,50 eura mesačne a druhá platová trieda v sume 630 eur mesačne budú upravené pod úrovňou minimálnej mzdy ustanovenej pre rok 2022 v sume vo výške 646 eur mesačne,“ upozornila Generálna prokuratúra SR.

Odporúča zaviesť zákonný mechanizmus úpravy platových taríf zohľadňujúci ustanovenú minimálnu mzdu, a tak zrovnoprávniť zamestnancov verejného sektora so súkromným sektorom pred zákonom.

Platy štátnym zamestnancom porastú o 3 percentá

Ministerstvo práce a sociálnych vecí vznieslo svoju pripomienku k zvyšovaniu platov zamestnancov pracujúcich vo verejnom záujme.

„Podľa prílohy návrhu nariadenia vlády bude 8 platových stupňov 1. platovej triedy, 6 platových stupňov 2. platovej triedy a 4 platové stupne 3. platovej triedy pod hranicou minimálnej mzdy, ktorá je pre rok 2022 určená vo výške 646 eur,“ skonštatoval rezort práce.

Štátnym a verejným zamestnancom sa od začiatku júla tohto roka zvýšia platy o tri percentá. Vyplýva to z návrhov nariadení vlády, ktoré Úrad vlády SR predložil do pripomienkového konania. Legislatívne návrhy vychádzajú z uzatvorených kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre verejnú a štátnu službu na rok 2022.

Rast miezd zaťaží štátny rozpočet

Zvýšenie platov štátnych a verejných zamestnancov si v druhom polroku tohto roka vyžiada zo štátneho rozpočtu takmer 85 miliónov eur a v budúcom roku takmer 170 miliónov eur.

Platy zamestnancov pracujúcich v štátnej službe a vo verejnom záujme sa v minulom roku nezvyšovali. Od začiatku roka 2019 sa platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe zvýšili o 10 percent a od začiatku roka 2020 o ďalších 10 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Generálna prokuratúra SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR