Študovať sa oplatí, vysokoškolák zarobí v priemere o 630 eur viac ako zamestnanec so strednou školou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách Európy zamestnanci s vysokoškolským titulom predbehnú vo výške platu pracovníkov so strednou školou.

Nasvedčujú tomu dáta medzinárodného portálu Paylab.com, ktorý vykonal analýzu v 16 štátoch. Medzi nimi aj na Slovensku, kde spoločnosť Profesia analyzovala údaje zo mzdového portálu Platy.sk.

Vysokoškolák od prvé dňa zarába viac

Z výsledkov vyplýva, že rozdiel medzi priemerným platom zamestnanca s vysokoškolským vzdelaním a pracovníka so stredoškolským vzdelaním na Slovensku predstavuje 41 percent. Spoločnosť Profesia o tom informovala v tlačovej správe.

Na Slovensku vysokoškolský absolvent platovo predbehne zamestnanca so stredoškolským vzdelaním a 5-ročnými skúsenosťami v priemere hneď, ako nastúpi do prvého zamestnania.

Priemerný plat vo vekovej kategórii 17 až 24 rokov je u ľudí so stredoškolským vzdelaním približne 1 030 eur, u zamestnancov s ukončeným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa 1 256 eur.

Študovať sa oplatí

Rokmi sa tento rozdiel ešte zväčšuje. Najväčší náskok majú Slováci s vysokoškolským vzdelaním vo veku od 45 do 54 rokov, a to v priemere o 631 eur.

Vo veku od 35 do 44 rokov dostáva pracovník alebo pracovníčka s titulom viac o 600 eur, nad 55 rokov zarába zamestnanec alebo zamestnankyňa s vysokou školou v priemere viacej o takmer 500 eur.

Platový medián zamestnancov s ukončeným stredoškolským vzdelaním nepresiahne strednú hodnotu platu pracovníka s vysokoškolským vzdelaním ani v jednej vekovej skupine. Ide o hodnotu hrubej mzdy, pri ktorej polovica ľudí zarába menej a polovica, naopak, viac.

Progres platu so stredoškolským vzdelaním

U pracujúceho s titulom mediánový plat začína na hranici 1 200 eur. Najvyššiu mediánovú mzdu dosahujú ľudia so skončenou strednou školou vo vekovej kategórii 25 až 34 rokov, a to 1 165 eur.

Progres platu u ľudí so stredoškolským vzdelaním je na Slovensku výrazný najmä vo veku 25 až 34 rokov. V tomto veku zamestnanci dosahujú v porovnaní s aktuálnymi príjmami mladšieho vekového pásma 20-percentný vzostup.

Rast vidíme aj u zamestnancov v kategórii 35 až 44 rokov. Progres v záporným hodnotách neznamená, že platy u starších ľudí klesajú, len nestúpajú až tak rapídne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Profesia