Sulík a Matovič sa opäť hádajú, tentokrát si skočili do vlasov pre daňový bonus

Igor Matovič, Richard Sulík
Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS). Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), aby prestal zavádzať občanov Slovenska a priznal, že daňový bonus na dieťa bude znamenať menej peňazí pre chudobných a viac pre bohatých.

„Zvýšenie daňového bonusu na 100 eur, pričom maximálna výška sa navrhuje stanoviť na úroveň 29 percent hrubého príjmu, v sebe zahŕňa zásadnú chybu,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Financovanie daňového bonusu

Daňový bonus na dieťa pre extrémne chudobnú rodinu s viacerými deťmi tak bude podľa neho znamenať pokles, bohatá rodina si však polepší o stovky eur. Toto opatrenie podľa Sulíka nie je sociálne a ani prospešné, za to je extrémne drahé, pričom účet dostanú obce.

Problematické je podľa SaS aj samotné financovanie daňového bonusu, keďže Matovič tvrdí, že je lepšie, aby sa o verejné financie staral štát ako, keď ich bude mať v „kasičke primátor“.

„Takéto argumenty sú absolútne pomýlené a dokazujú, že minister financií nerešpektuje samosprávy. Práve mestá a obce budú donútené zvýšiť poplatky a miestne dane, ak im Igor Matovič vezme takmer 600 miliónov eur, pretože si naivne myslí, že on vie verejné financie spravovať lepšie ako starostovia a primátori,“ uzavrel Sulík.

Ochrana pár extrémne bohatých

Minister financií Matovič na sociálnej sieti uviedol, že neexistuje rodina, ktorá by na ním navrhnutých zmenách prerobila čo i len jeden cent. Väčšina rodín podľa neho získa viac ako 100 percent navyše.

„Nerozumiem, prečo tak veľmi chránia pár extrémne bohatých, ktorí by zaplatili trochu viac a neváhajú kvôli nim hodiť cez palubu 1,2 milióna detí. Nerozumiem, prečo si v SaS myslia, že rodinám stačí zalepiť oči jednorazovou pomocou,“ tvrdí líder hnutia OĽaNO.

Rovnako je podľa neho lžou, že návrhom ide rezort financií brať niečo samosprávam. „Samosprávy budú mať aj po prijatí zmien ročne o desiatky miliónov viac ako v rozpočte na tento rok,“ zdôraznil Matovič. Zvýšenie daňového bonusu je podľa neho de facto zníženie daní, ktoré SaS ľuďom dlhé roky sľubovala.

Príspevok na služby deťom

Daňový bonus na nezaopatrené deti sa má podľa návrhu Matoviča zvýšiť. Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura.

Od júla má suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrásť na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov má daňový bonus od júla tohto roka vzrásť na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Od začiatku budúceho roka chce tiež vláda zaviesť príspevok na služby deťom v sume 50 eur na dieťa.

Rezort financií tiež plánuje zmierniť podmienky nároku na daňový bonus na dieťa. V súčasnosti majú na tieto daňové úľavy nárok tí rodičia, ktorí za rok zarobia aspoň polovicu ročnej minimálnej mzdy. Po novom by mali mať rodičia nárok na daňový bonus na dieťa od prvého zarobeného eura. Výška daňového bonusu by sa však mala naviazať na sumu hrubej mzdy zamestnanca, aby sa zabránilo prípadným podvodom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSaS Sloboda a Solidarita