Sulíkovci dostali týždeň na predloženie balíčka na pomoc rodinám, Matovič reaguje na ich veto

SAS: Stanovisko k aktuálnej koaličnej kríze
Podpredseda SaS a minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling, predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Bratislava, 15. marec 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Týždeň času navyše sa rozhodol dať strane SaS podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) do predloženia balíčka súvisiaceho s pomocou rodinám na vládu. Vo vyhlásení tak minister reagoval na písomné stanovisko strany SaS, že to vetujú s tým, že súhlasia síce s predložením balíčka, ale budú vetovať všetky zdroje príjmov.

Zdanenie firiem na základe licencie

Podľa Matoviča je v návrhu dodatočné zdanenie firiem podnikajúcich na základe licencie a nie najúspešnejších firiem, ako tvrdí Richard Sulík (SaS).

Rozhodli sme sa, že strane dáme ešte týždeň. Chceme ich pozvať do budovy MF SR. Nechceme, aby sme na konci boli iba tri koaličné strany, ktoré chcú pomôcť rodinám a jedna koaličná strana, ktorá chce bojovať za oligarchov, zbohatlíkov a bohaté firmy,“ dodal minister financií.

Nejde o najúspešnejšie firmy

V tomto návrhu sú podľa Matoviča návrhy na zvýšenie daní, ktoré sa bude týkať približne 100 firiem. „Nie je pravda to, čo tvrdí Richard Sulík, že ide o 100 najúspešnejších firiem. Chceme zdaniť firmy, ktoré podnikajú na základe licencie, ktoré už dnes platia odvod z regulovaných subjektov,“ objasnil s tým, že ide o firmy, ktoré nemajú dokonalý konkurenčný trh, majú konkurenčnú výhodu a zisky nad 3 mil. eur.

Tvrdiť to, že zavedenie daňového bonusu okradne každého pracujúceho, ktorý zarába menej ako minimálnu mzdu, je klamstvo,“ doplnil podpredseda vlády k zavedeniu daňového bonusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita