Systém stavebného sporenia čakajú zmeny, avizovala vláda v programovom vyhlásení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sporenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nová vláda sa plánuje zamerať aj na rodinné stavebné sporenie. Je to jeden z jej zámerov v rodinnej politike, ktoré sa stali súčasťou programového vyhlásenia vlády. Vláda chce napríklad zaviesť zvýhodnené rodinné stavebné sporenie oslobodené od poplatkov so zmluvou na rodinu, percento štátnej prémie by sa zvyšovalo podľa počtu detí, počíta sa aj s rozpočítaním stropu príjmov na celú rodinu.

„Stavebné sporenie za posledné roky výrazne stratilo na svojej atraktivite, čiže akákoľvek podpora mladých rodín, ktorá by zvýšila ich motiváciu sporiť si za účelom bývania, bude určite vítaná,“ uviedla riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Priestor na zmeny je

Okrem podpory samotného sporenia pre rodiny s deťmi cez znižovanie poplatkov by sa zvýšenie štátnej prémie mohlo podľa Šablovej spojiť aj s obmedzením niektorých neatraktívnych nastavení stavebného sporenia, ktoré aktuálne odrádzajú ľudí od tohto účelového sporenia.

Napríklad veľmi vysoká suma sporenia, ktorá je potrebná na získanie plnej štátnej prémie, a strata nároku na štátnu prémiu pri využití medziúveru. V rámci stavebného sporenia, ako štátom podporovaného nástroja na podporu bývania, je podľa Šablovej určite priestor na zásadnejšie zmeny v prospech sporiteľov.

Podmienky sa rokmi menia

Od januára 2019 vstúpili do platnosti nové pravidlá v zákone o stavebnom sporení. Pre nových sporiteľov sa zrušil inštitút tzv. priateľských sporiteľov, čo znamená, že ak klient peniaze využije na iné ako stavebné účely, príde o štátnu prémiu. Zároveň sa zúžil okruh poberateľov štátnej prémie podľa príjmu.

Taktiež sa obmedzilo poberanie štátnej prémie počas čerpania a splácania medziúveru. Limituje sa aj nárok na štátnu prémiu v prvom roku sporenia. Ak si klient uzatvorí stavebné sporenie v druhej polovici kalendárneho roka, za vklady dostane len polovicu štátnej prémie.

Výška ročnej štátnej prémie je 70 eur, avšak na jej získanie musí sporiteľ vložiť na účet stavebného sporenia 2 800 eur. Ak by si sporiteľ chcel odkladať mesačne na to, aby získal plnú štátnu prémiu, musel by stavebnej sporiteľni posielať každý mesiac zhruba 233 eur.

Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eura bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala. Štátna prémia 66,39 eura bola platná od roku 2006 do konca roku 2018. Od roku 2019 sa zaokrúhlila na sumu 70 eur.

Podpora sporenia

Ľudia podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika potrebujú inšpiráciu a podporu pri vytvorení likvidnej finančnej rezervy, a zároveň motiváciu sporiť si dlhodobo na zásadné finančné ciele. „Zámer vlády podporiť dlhodobé sporenie cez systém stavebného sporenia jednoznačne oceňujem,“ skonštatoval Búlik.

Stavebné sporenie má podľa neho potenciál pomôcť rodinám nasporiť si vlastné zdroje, ktoré sú podmienkou pre zafinancovanie kúpy či obnovy bývania.

Čo však v programovom vyhlásení vlády podľa Búlika chýba, je pomoc ľudom k finančnej nezávislosti a stabilite. Kľúčovým problémom obyvateľov je nedostatočná miera dlhodobého sporenia v pomere k príjmom a veľmi slabá poistná ochrana.

„V poslednom desaťročí sme dokonca boli svedkami vládnych krokov, ktoré znižovali motiváciu Slovákov sporiť a poistne chrániť svoje zdravie, život a majetok. Príkladom je zníženie daňovej úľavy pri sporení v treťom pilieri alebo absolútne chybné rozhodnutie presunúť všetkých sporiteľov do konzervatívnych fondov druhého piliera. Nehovoriac o zavedení dane z poistenia, ktoré ešte viac znížilo už aj tak nízku mieru poistenosti,“ dodal Búlik.

Pri sporení je dôležitý čas

Jediným pozitívnym krokom, ktorý Búlik vidí v tomto smere v programovom vyhlásení, je obnovenie automatického vstupu do druhého piliera pre mladých ľudí. „Je jednoznačne správnym krokom, že mladý človek sa po nástupe do prvého zamestnania automaticky ocitne v druhom pilieri a začne si sporiť na dôchodok na osobnom účte,“ myslí si Búlik.

Pri dlhodobom sporení je podľa neho absolútne kľúčový faktor času, čo avizované zmeny spĺňajú. „Ostáva veriť, že vládou avizované kroky pre nastavenie výnosnejšej investičnej politiky v druhom pilieri nepovedie k zbytočnej novej regulácii, na ktorú vždy v minulosti sporitelia doplatili,“ dodal Búlik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva ŠablováMarián Búlik
Firmy a inštitúcie FinGO.skOVB Allfinanz Slovensko