Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tatra banka
Ilustračné foto Tatra banka
27. 03. 2019 10:01 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Tatra banka plánuje akcionárom vyplatiť na dividendách milióny eur

V minulom roku banka rozdelila medzi akcionárov sumu 67,88 mil. eur, tento rok by to malo byť viac ako 38 mil. eur.

Tatra banka plánuje akcionárom vyplatiť dividendy v sume 38,13 mil. eur. V minulom roku pritom banka rozdelila medzi akcionárov sumu 67,88 mil. eur. Banka o návrhu na výplatu dividend z nerozdelených ziskov, ako aj o vysporiadaní minuloročného zisku bude rozhodovať na valnom zhromaždení, ktoré sa bude konať 25. apríla.

Spoločnosť v minulom roku dosiahla podľa individuálnej účtovnej závierky zisk 109,64 mil. eur. Z toho výplata výnosov z investičného certifikátu by mala byť podľa zverejnených informácií na úrovni 5,76 mil. eur. Prídel do nerozdeleného zisku minulých rokov by mal byť v objeme 103,89 mil. eur.

Zisk poklesol

Individuálny zisk samotnej banky v medziročnom porovnaní poklesol o 3,2 %. Celá skupina Tatra banky dosiahla v minulom roku zisk 119,87 mil. eur pri znížení o 3,6 %. Pokles zisku bol spôsobený najmä vyššou tvorbou opravných položiek a vyššou daňou z príjmu. Prevádzkový výsledok vzrástol o 7,1 %. Napriek poklesu čistého zisku hodnotí banka zisk za rok 2018 ako úspešný, pričom jej zisk už ôsmy rok po sebe konzistentne presahuje hranicu 100 mil. eur.

Rast tvorby opravných položiek nebol podľa vyjadrení spoločnosti spôsobený znížením kvality portfólia, ale práve naopak. Miera zlyhaných úverov vlani podľa vyjadrení banky klesla. Opravné položky rástli pre rozhodnutie Tatra banky o konzervatívnejšom prístupe k ich tvorbe.

Tlak na kvalitu služieb

Hlavným cieľom banky na tento rok bude potvrdiť dôveru akcionárov. S očakávaním mierneho spomalenia slovenskej ekonomiky a rastu úverov vznikne ešte silnejší tlak na kvalitu bankových služieb. Banky sa už v raste nebudú môcť spoľahnúť iba na rýchlo sa zväčšujúci trh. To však podľa vyjadrení Tatra banky neznamená, že ziskovosť bánk by mala utrpieť. Úrokové sadzby na produktoch zrejme dosiahli takmer dno a priestor na ich ďalší pokles je veľmi obmedzený. Preto by sa aj slabší rast úverov mal preniesť do rastu výnosov.

Veľkou brzdou bankovníctva zostanú podľa vyjadrení Tatra banky aj v roku 2019 záporné sadzby Európskej centrálnej banky a banková daň. V porovnaní so susednou Českou republikou sú pasíva slovenských bánk výrazne drahšie. Práve preto sú vklady v súčasných podmienkach pre banky nie veľmi zaujímavé, konštatuje Tatra banka.

O spoločnosti

Tatra banka bola do Obchodného registra SR zapísaná 1. novembra 1990. V súčasnosti patrí do rakúskej skupiny Raiffeisen. Prostredníctvom svojej siete zhruba 150 obchodných miest pôsobí vo všetkých regiónoch Slovenska a zamestnáva približne 3 400 pracovníkov.

Odporúčané články

Slováci nespravujú svoj majetok veľmi efektívne Ekonomický rast na Slovensku takmer skolaboval, tvrdí analytik

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Štart Sagana, Vivianiho a Kruijswijka v Holandsku bol ohrozený, ich lietadlo muselo núdzovo pristáť Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X