Tatra banke sa napriek pandémii v prvom polroku darilo, dosiahla zisk niekoľko desiatok miliónov eur

Tatra banka.jpg
Foto: facebook.com/tatrabanka

Tatra banke sa v prvom polroku darilo. Kým ku koncu júna minulého roka evidovala zisk 40,1 mil. eur, tak v tomto roku ku koncu šiesteho mesiaca to bola suma 69,1 mil. eur.

Čisté úrokové výnosy podľa účtovnej závierky klesli, výnosy z poplatkov a provízií stúpli. Banke však výraznejšie pomohla nižšia tvorba opravných položiek, a to z úrovne 42,8 mil. eur na 3,1 mil. eur.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Pesimistické a optimistické scenáre banka prispôsobila pandémii COVID-19. Odstránili dodatočné úpravy v hospodárskom cykle, pretože by znamenali podľa vyjadrení spoločnosti posilnenie pozície v roku 2021.

„Pokiaľ ide o úrokové sadzby, vzhľadom na neustále expanzívne monetárne politiky je návrat k pôvodne vyšším úrovniam sadzieb nepravdepodobný. Preto sa úrokové sadzby zvyšujú aj v pesimistickom scenári v menšej miere,“ uvádza banka.

Očkovanie zlepší prognózy

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že očkovanie proti COVID-19 zlepší ekonomické prognózy na rok 2021. Väčšia stabilita a rast príde podľa Tatra banky v druhej polovici roka, kedy bude očkovanie dostupnejšie a bude možné dosiahnuť určitý stupeň normalizácie ekonomického života.

Pre rok 2021 však rast len čiastočne kompenzuje prepad v roku 2020 a predkrízové úrovne sa počas roku 2022 vo väčšine krajín dosiahnu iba čiastočne.

Tatra banka bola do Obchodného registra SR zapísaná 1. novembra 1990. V súčasnosti patrí do rakúskej skupiny Raiffeisen.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Tatra banka