Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, čas, sporenie, investovanie
Ilustračné foto. pixabay.com
31. 03. 2019 8:27 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Tematické investovanie nie je v povedomí Slovákov veľmi rozšírené

Len 3 % respondentov prieskumu vykázali aspoň základnú znalosť toho, čo tento pojem znamená.

Tematické investovanie, ktoré sa zameriava na investovanie do perspektívnych odborov a trendov, nie je v povedomí Slovákov príliš rozšírené. Ukazujú to výsledky prieskumu pre skupinu Amundi Czech Republic. „Len 3 % respondentov nášho prieskumu vykázali aspoň základnú znalosť toho, čo tento pojem znamená,“ hovorí vedúca komunikácie v Amundi Czech Republic Dana Kryńska.

Výsledky prieskumu taktiež ukázali, že akcie spoločností, ktoré reflektujú dlhodobé svetové trendy, by uprednostňovalo nakúpiť 71 % Slovákov. Väčšina by tak urobila z dôvodu, že verí, že firmy majú budúcnosť. Pre viac ako 24 % je tematické investovanie aspoň zaujímavé. „Za najväčšieho inovátora považuje 36,5 % respondentov Teslu a 23,7 % Google. Keby si Slováci mohli vybrať, časť akej spoločnosti by chceli vlastniť a podieľať sa na jej zisku, viac ako 77 % by si vybralo Microsoft nasledovaný Applom,“ dodáva Kryńska.

Trendom je umelá inteligencia

Za najlepší vynález súčasnosti považuje 65,3 % respondentov umelé srdce a 12,2 % smartfón. Pre 34,9 % Slovákov predstavuje najväčší technologický trend súčasnosti umelá inteligencia. Pre viac ako 23,5 % je to automatizácia a 22,5 % obyvateľov vníma ako najväčší trend robotizáciu.

„Viac ako polovica respondentov pritom automatizáciu vníma pozitívne. Pozitíva vidí najmä v tom, že sa ľudia uvoľnia pre prácu v službách a vo vzniku nových špecializácií a odborov. Naopak, ako negatívum automatizácie vnímajú obyvatelia Slovenska najčastejšie to, že ľudia prichádzajú o prácu,“ približuje Kryńska. Najväčšie zmeny očakávajú Slováci v odbore automobilov, najmenej ich očakávajú v bankovníctve a v službách.

Medzi dôležité vynálezy patrí internet

Vynálezy, bez ktorých sa väčšina respondentov nezaobíde v každodennom živote, sú internet (57,1 %) a mobilný telefón (47,5 %). Najväčšiu radosť by urobil viac ako 61 % Slovákom vynález liekov na rakovinu, 21,4 % by potešil nový spôsob jednoduchého získavania energie a 13,3 % by ocenilo vynález teleportácie. Za najväčšiu prevratnú zmenu považuje 41,4 % Slovákov internet a 40 % elektrinu.

Prieskum pre skupinu Amundi Czech Republic realizovala spoločnosť STEM/MARK na Slovensku na prelome septembra a októbra 2018 na vzorke 512 mužov a žien vo veku 25 až 65 rokov.

Odporúčané články

ROZHOVOR: Podaní od nespokojných klientov v NBS rapídne pribúda Slováci nespravujú svoj majetok veľmi efektívne

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Lustrovaní novinári zvažujú spoločné podanie na súd, prípadné odškodné by si nenechali Kočner mal v mobile tisícky správ, na trestnej činnosti sa mali podieľať aj predstavitelia štátnych orgánov Video: Nominovali desiatku gólov, z ktorých sa tri budú uchádzať o Cenu Ferenca Puskása Jean-Claude Juncker podstúpil operáciu, predsedovi Európskej komisie odstránili žlčník Pozor na výhražnú správu na Facebooku, žiadne peniaze neplaťte Vo Vyškove našli vo výťahovej šachte telá dvoch mladých ľudí, záchranári im už nedokázali pomôcť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X