Tisíce vozidiel nie sú zákonne poistených, vodičom hrozí pokuta

Auto
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

Nepoistených bolo v minulom roku 7,5 % z celkového počtu evidovaných vozidiel.

Na Slovensku je takmer 241 tisíc motorových vozidiel bez zákonného poistenia. Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP) evidovala na konci minulého roka 2,98 milióna poistených vozidiel. Avšak celkový počet áut podľa štatistík ministerstva vnútra bol 3,22 milióna. Z toho vychádza, že nepoistených bolo 7,5 % z celkového počtu evidovaných vozidiel. Všetky vozidlá podliehajú povinnosti ich poistiť. No nie každý si túto povinnosť splní, resp. po zániku poistenia sa hneď nepoistí.

PZP poskytuje jedenásť poisťovní

V minulom roku poskytovalo povinné zmluvné poistenie (PZP) za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla jedenásť poisťovní. Počet poistených vozidiel medziročne stúpol o 4 % na 2,98 milióna. Trh povinného zmluvného poistenia vzrástol vlani v predpise poistného medziročne o 10 % na 356,6 mil. eur.

Poisťovne zaregistrovali vlani celkovo 143 935 škodových udalostí a vybavili 149 707 škodových udalostí, čo je o 5 181 udalostí viac ako v roku 2017. Poisťovne vyplatili poškodeným 217,6 mil. eur pri medziročnom náraste o 11 %. Priemerná výška poistného plnenia dosiahla 1 781 eur, čo je o 117 eur viac než rok predtým.

Každé motorové vozidlo musí byť zo zákona poistené pre prípad škody spôsobenej jeho prevádzkou tretím osobám na zdraví, živote, majetku a ušlom zisku. Táto povinnosť bola zákonom ustanovená v septembri 2001, a to pre všetky autá, prípojné vozidlá s evidenčným číslom a vybrané špeciálne vozidlá pohybujúce sa po cestných komunikáciách, napr. poľnohospodárske a priemyselné stroje. Vodičovi, ktorý nemá zákonné poistenie, môže polícia udeliť pokutu.

Škody z garančného fondu

Ak auto bez PZP spôsobí nehodu, škoda je uhradená z poistného garančného fondu, ktorý spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Tá každoročne eviduje niekoľko tisíc takýchto kolízií. Po tom, čo uhradí poškodenému opravu, od vinníka vymáha celú výšku plnenia, a to súdnou cestou, resp. prostredníctvom exekútora. Sumy vyplácané z PZP po nehodách sa zvyčajne pohybujú v tisícoch eur.

V minulom roku Slovenská kancelária poisťovateľov vybavila 2 706 škodových udalostí, ktoré spôsobili prevádzkovatelia vozidiel bez poistenia a z garančného fondu vyplatila obetiam dopravných nehôd sumu 6,7 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 221 %. Najvyššie vyplatené plnenie z jednej škodovej udalosti spôsobenej vozidlom bez poistenia dosiahlo hodnotu 2,8 mil. eur.

Povinnosť nahradiť plnenie

Slovenská kancelária poisťovateľov vedie register poistenia zodpovednosti, poskytuje hraničné poistenie a spravuje garančný fond. Poistný garančný fond vrátane nárokov, ktoré vznikli pred rokom 2002, financujú poisťovne z poistného za povinné zmluvné poistenie. Prevádzkovatelia vozidiel, ktorí spôsobia škodu prevádzkou vozidla bez platného poistenia, sú povinní Slovenskej kancelárii poisťovateľov nahradiť plnenie, ktoré za nich z garančného fondu poškodeným uhradila. SKP stále odškodňuje obete dopravných nehôd, ktoré vznikli pred zavedením PZP, teda pred rokom 2002. Hodnota týchto nárokov je odhadnutá na 29,3 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom