UniCredit Bank na Slovensku a Česku výrazne zvýšila svoj zisk, pomohol jej tiež pokles odpísaných úverov

UniCredit
UniCredit bank zaznamenala výrazný rast. Foto: ilustračné, UniCredit Bank

Zisky UniCredit Bank v Českej republike a na Slovensku v tomto roku výrazne rastú. Môže za to predovšetkým výrazný pokles objemu odpísaných úverov, čo sa počas prvých deviatich mesiacov tohto roka premietlo do medziročného nárastu konsolidovaného zisku banky o viac ako 41 percent na 221 miliónov eur.

Spomínané odpisy úverov sa pritom medziročne znížili až o takmer 77 percent na 19 miliónov eur. Vyplýva to z údajov uverejnených materskou UniCredit Bank.

Stúpli aj výnosy z poplatkov a provízií

Celkové prevádzkové výnosy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia za prvé tri štvrťroky medziročne stúpli o 5,7 percenta na 544 miliónov eur.

Čisté úrokové výnosy sa pritom medziročne zvýšili o 4,4 percenta na 362 miliónov eur a výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 4,2 percenta na 103 miliónov eur. Výraznejšie rástli čisté výnosy z obchodovania, a to o 13,4 percenta na 72 miliónov eur.

Objem úverov sa zvýšil

Na druhej strane prevádzkové náklady banky sa medziročne zvýšili o 4,9 percenta na 217 miliónov eur. Najväčšiu časť z nich tvorili personálne náklady, ktoré stúpli o 4,7 percenta na 108 miliónov eur. Prevádzkový zisk UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia tak za prvých deväť mesiacov roka dosiahol 327 miliónov eur pri medziročnom raste o 6,3 percenta.

Čistý prevádzkový zisk, po započítaní spomínaného výrazného poklesu odpísaných úverov, však vzrástol o viac ako 36 percent na 308 miliónov eur.

Objem vkladov českej a slovenskej pobočky UniCredit Bank pritom ku koncu septembra tohto roka medziročne vzrástol o 12,7 percenta na 18,3 miliardy eur. Objem úverov sa zase v rovnakom období zvýšil o 10,6 percenta na 18,9 miliardy eur.

Na Slovensku pôsobí banka ako UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. pobočka zahraničnej banky, ktorá vznikla 1. decembra 2013. Na slovenskom trhu však banka pôsobí od júla 1990, odvtedy prešla viacerými zmenami názvov a vlastníckej štruktúry.

Predstavenstvo skupiny UniCredit schválilo projekt zlúčenia dcérskych spoločností v Českej republike a na Slovensku do jednej cezhraničnej banky 13. novembra 2012.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia