Uniqa počíta s nárastom poistného, čoraz naliehavejší problém má s neplatičmi PZP

Uniqa.jpg

Slovenská časť poisťovne Uniqa očakáva v tomto roku niekoľkopercentný nárast predpísaného poistného, ako aj pokračujúci nárast priemernej výšky škody spôsobený stále veľmi vysokou infláciou.

„Očakávame dobrý výsledok v cestovnom poistení aj v tomto roku, ak nebudeme konfrontovaní s ďalšou vlnou pandémie. Ďalej počítame s dynamickým vývojom v oblasti poistenia nehnuteľností a domácností, kde si ľudia čoraz viac uvedomujú, že ide o ich kľúčové aktívum,“ povedal pre agentúru SITA generálny riaditeľ Uniqa Martin Žáček.

Problém s neplatičmi

Otázkou podľa neho je, ako sa bude vyvíjať predaj automobilov, aký bude nákupný dopyt.

„Máme čoraz naliehavejší problém s neplatičmi povinného zmluvného poistenia, ktorý sa výrazne odráža v príspevkoch poisťovní do garančného fondu. Táto skutočnosť stále nie je kvalitne legislatívne ošetrená. Trh celkovo porastie, ale z veľkej časti najmä pre nutnosť navyšovať poistné v dôsledku vysokej inflácie,“ poznamenal Žáček.

Predpísané poistné Uniqa Slovensko dosiahlo vlani ku koncu septembra zhruba 200 mil. eur. Z toho 58 % pripadlo na sektory neživotného poistenia a zvyšných 42 % na životné segmenty.

Poistenie nehnuteľností

Hrubý zisk dosiahol na Slovensku takmer 32 mil. eur, čistý zisk 15 mil. eur. Na hospodárenie spoločnosti z technického hľadiska vplýval podľa Žáčka ústup pandémie a s tým spojený návrat k mobilite.

„Hustota premávky sa vrátila na úroveň spred pandémie COVID-19, čo sa odrazilo na zvýšení počtu škôd. V dôsledku vysokej inflácie sa výrazne zvýšila aj priemerná škoda v poistení motorových vozidiel, a to dvojciferným tempom,“ povedal Žáček.

Zvýšenie úrokových sadzieb významne podľa neho ovplyvnilo hypotekárny trh a s ním spojené poistenie nehnuteľností.

Uniqa poisťovňa je univerzálna poisťovňa poskytujúca široké spektrum poistných produktov v oblasti životného aj neživotného poistenia. Pôsobí na slovenskom poistnom trhu od roku 1990, keď vznikla pod názvom Poisťovňa Otčina. V roku 2001 sa na základe rozhodnutia koncernu Uniqa Group zmenilo obchodné meno na Uniqa poisťovňa. V roku 2021 začala firma na Slovensku fungovať už len ako pobočka, a to pod názvom Uniqa pojišťovna, pobočka poisťovne z iného členského štátu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Žáček
Firmy a inštitúcie Poisťovňa Uniqa