Ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti presunuli poslanci na januárovú schôdzu

Kalkulačka, mince, peniaze, euro
Vyššia DPH by mohla dopomôcť k tomu, že by sa jej plateniu v konečnom dôsledku vyhýbalo ešte viac ľudí a firiem. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Parlament presunul návrh novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti na schôdzu, ktorá by sa mala začať 26. januára budúceho roka. Informoval o tom vo štvrtok po otvorení schôdze predseda výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS). Cieľom novely je napríklad naviazanie sankčných pásiem dlhovej brzdy na čistý dlh, či zavedenie výdavkových limitov, aby vláda nemíňala viac, ako si pôvodne v rozpočte naplánovala.

Koaličná strana SaS prišla s návrhom, aby zákon obsahoval aj tzv. daňovú brzdu. Cieľom je, aby sa nezvyšovali daňovo-odvodové príjmy štátu, teda aby ľudia nemuseli platiť čoraz vyššie dane a odvody. Avšak podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť dlhová brzda do novely ústavného zákona nepatrí.

Tento názor zastáva aj rezort financií. „Zákon sme pripravili tak, aby mal šancu prejsť naprieč politickým spektrom. Aby bol racionálny, nie ideologický. Aby nebol pravicový či ľavicový, ale jeho prvoradým cieľom bola finančná disciplína vlády,“ konštatuje Ministerstvo financií SR na sociálnej sieti. Preto zákon neobsahuje daňovú brzdu. „Tá tento náš zámer zabíja. Lebo daňová brzda má vytesať do ústavy veľkosť verejného a súkromného sektora, čo je téma, ktorá delí politické spektrum na ľavicu a pravicu,“ myslí si ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR