Úver s antikorona zárukou od Eximbanky môžu podnikatelia využiť zatiaľ v troch bankách

Podnikateľ, podnikanie

Eximbanka v pondelok podpísala s ďalšími dvoma bankami dohodu o poskytovaní úverov s antikorona zárukami. Ide o dohodu o poskytovaní úverov z veľkej štátom garantovanej schémy.

V piatok podpísala Eximbanka zmluvu s VÚB bankou a aktuálne aj s Tatra bankou a so Slovenskou sporiteľňou. Za týždeň od vyhlásenia výzva tak Eximbanka podpísala dohody s tromi najväčšími bankami na Slovensku.

„Evidujeme záujem aj od ďalších komerčných bánk. Vďaka nim tak budeme vedieť pokryť potreby čo najširšieho spektra podnikateľov,“ uviedla generálna riaditeľka Eximbaky Monika Kohútová.

Poplatok je možné odpustiť

Úvery so zárukami od Eximbanky sú poskytované prostredníctvom komerčných bánk vo výške od 2 do 20 miliónov eur s maximálnou ročnou úrokovou sadzbou 1,9 %. Na úver sa vzťahuje poplatok za záruku vo výške závislej od splatnosti úveru, ktorý podniku odpustia, ak udrží zamestnanosť.

Podporené podniky budú môcť úverové zdroje použiť na financovanie svojich prevádzkových aj investičných potrieb. Splatnosť úveru je od dvoch do šesť rokov.

Schéma vzišla z opatrení

Veľká garančná schéma je podľa rezortu financií model, ktorý sa na Slovensku uplatňuje prvýkrát. Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Marcela Klimeka bude úvery garantovať štát vo výške 80 % až 90 %. Zvyšok rizík so sebou ponesú komerčné banky, na ktorých zostane aj posudzovanie rizikového profilu jednotlivých klientov.

Veľká garančná schéma by mala pritom mať mesačnú kapacitu 500 miliónov eur. V rámci nej sa budú môcť prostredníctvom jednotlivých bánk financovať malé aj veľké spoločnosti. Garančná schéma je súčasťou opatrení na zmierňovanie dopadov pandémie nového koronavírusu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EximbankaMF Ministerstvo financií SR