Úver zo stavebnej sporiteľne je pre ľudí pohodlnejší, siahajú po ňom hlavne pri dofinancovaní hypotéky

Hypotéka
Mnohé domácnosti potrebujú na dostavbu rodinného domu dofinancovanie z iného zdroja ako je hypotéka. Foto: ilustračné, Thinkstock

Pri dofinancovaní hypotéky ľudia najčastejšie uprednostňujú úver zo stavebnej sporiteľne. V prieskume spoločnosti FinGO.sk sa tak vyjadrila takmer polovica ľudí.

Tretina sa zaujíma o spotrebný úver, necelých 9 percent klientov volí možnosť ručenia ďalšou nehnuteľnosťou. Len 7 percent ľudí na dofinancovanie kúpnej ceny nehnuteľnosti použije vlastné úspory alebo peniaze od rodiny.

Riešenie závisí od výšky príjmu

Ako ďalej uviedla riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, voľba ideálneho riešenia závisí hlavne od príjmu, ktorý banka klientom akceptuje, ale aj od sumy, ktorú potrebujú dofinancovať.

„Je rozdiel, či klient potrebuje na dofinancovanie kúpnej ceny 10-tisíc eur alebo 40-tisíc eur, ktoré napríklad formou spotrebného úveru nedostane. Alternatívou je aj ručenie ďalšou nehnuteľnosťou, napríklad rodičovským domom či bytom. Banka tak získa dostatočnú hodnotu zabezpečenia a môže klientom schváliť hypotéku na pokrytie celej kúpnej ceny nehnuteľnosti,” radí Šablová.

Najvýhodnejšie je použiť vlastné úspory

Ak majú klienti dostatočný príjem na splácanie dvoch úverov, môžu požiadať banku o dofinancovanie spotrebným úverom. O čosi zdĺhavejším riešením je úver od stavebnej sporiteľne, ktorý môžu využiť aj klienti bez stavebného sporenia. Najlacnejšou úverovou alternatívou je podľa Šablovej založenie ďalšej nehnuteľnosti.

Najvýhodnejšou cestou je podľa nej dofinancovať hypotéku peniazmi z vlastných zdrojov. „Kúpa nehnuteľnosti je pre mnohých ľudí najväčšou investíciou v živote, preto by si mali tento krok dôsledne naplánovať. Určite nie je vhodné minúť na dofinancovanie všetky úspory vrátane finančnej rezervy, ktorá by mala zostať v rodine pre neočakávané situácie, aké nám ukázala aj pandémia COVID-19,” uzatvára Šablová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Šablová
Firmy a inštitúcie FinGO.skPrvá stavebná sporiteľňa