Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmenáreň, peniaze, euro, bankovky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa
4. 03. 2019 15:10 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Úvery domácnostiam pokračovali začiatkom roka v spomaľovaní

Úvery podnikom si udržiavajú naďalej pomerne silnú dynamiku.

Úvery súkromnému sektoru zrýchlili v januári medzimesačné tempo rastu o 0,5 percentuálneho bodu na 0,6 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), medziročná dynamika sa spomalila na 91 %, keďže v decembri to bol medziročný rast o 9,5 %. Dynamika úverov domácnostiam sa spomalila mierne rýchlejšie, ako boli predpoklady centrálnej banky. Úvery podnikom si udržiavajú naďalej pomerne silnú dynamiku v súlade s aktuálnou predikciou.

Opatrenia NBS zabrali

Medziročné tempo rastu úverov domácnostiam sa spomalilo na 10,5 %, pričom v decembri to bolo 10,8 %. Dôvodom bol podľa centrálnej banky slabý záver vlaňajška, čo indikovalo pokles dopytu po úveroch. Znižuje sa záujem ako o úvery na nehnuteľnosti, tak aj o úvery na spotrebu. Opatrenia NBS by mali aj v ďalšom období zmierňovať podľa odhadov banky záujem domácností o úverové zdroje, aj keď sentiment zostáva priaznivý. Trh práce je naďalej silný a úrokové sadzby stále na nízkej úrovni.

Úvery nefinančným spoločnostiam sa síce mierne spomalili v januári, avšak stále si udržiavajú pomerne vysokú medziročnú dynamiku na úrovni 8 %. Začiatkom roka sa zmenili preferencie firiem, keď sa zvýšil dopyt po krátkodobých úveroch. Naznačuje to opatrnosť podnikov v čase globálneho spomaľovania ekonomickej aktivity a slabšieho cash-flow. V rámci jednotlivých odvetví je možné podľa národnej banky pozorovať, že sa výraznejšie ochladzuje úverovanie v stavebníctve a v realitách. Na druhej strane, banky pomerne výrazne úverujú podniky v priemyselnej výrobe a nahrádzajú tak chýbajúce zdroje.

Vklady potiahli domácnosti

Vklady súkromného sektora v januári medzimesačne vzrástli o 0,2 %. Medziročný rast vkladov súkromného sektora sa však spomalil o 1,2 percentuálneho bodu na 4,8 %. Vklady potiahli iba domácnosti. Medziročne sa zrýchlili vklady domácností na 0,7 % z 0,3 % v decembri a odzrkadľovali tak podľa centrálnej banky pokračujúci dobrý vývoj na trhu práce. Naopak, vklady firmám klesali druhý mesiac za sebou, a to o 0,3 % medzimesačne. Súvisí to podľa NBS zrejme s klesajúcimi tržbami. Najvýraznejší pokles vkladov zaznamenal priemysel.

K téme

Väčšina úspor Slovákov ide na bankové účty, hoci tie nezarábajú Pre vysoké ceny nehnuteľností si väčšina Slovákov musí na bývanie požičať

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X