Uzatváranie nových zmlúv v Prvej stavebnej sporiteľni vzrástlo

Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com

V medziročnom porovnaní počet novouzatvorených zmlúv v prvom polroku stúpol o takmer 9 %.

Obchodné výsledky Prvej stavebnej sporiteľne za prvý polrok výrazne pozitívne prekročili jej očakávania. Spoločnosť uzatvorila niečo vyše 60 tisíc nových zmlúv o stavebnom sporení za 1,09 mld. eur. V medziročnom porovnaní je to v počte nárast o takmer 9 % a v objeme o 10 %. „Je faktom, že ani novela zákona o stavebnom sporení, ktorá vstúpila do platnosti na začiatku roka, neodradila klientov uzatvárať si nové zmluvy o stavebnom sporení,“ povedal pre agentúru SITA hovorca firmy Radovan Slobodník.

K tomuto faktu prispela podľa neho aj situácia na trhu s úvermi na bývanie. Ich poskytovanie sa sprísnilo. „Bez vlastných, teda nasporených prostriedkov sa dnes klient dostane k vlastnému bývaniu iba veľmi ťažko. Stavebné sporenie mu v tomto smere výrazne pomáha prostredníctvom nasporených peňazí,“ pokračoval Slobodník.

Záujem o úvery by mal byť minimálne na úrovni vlaňajška

Stavebné sporenie bude podľa Slobodníka naďalej nápomocné tým, ktorí si budú chcieť riešiť svoju bytovú otázku. A to tak vo forme nasporených prostriedkov zhodnotených o úrok a štátnu prémiu, ako aj úverových prostriedkov. „Obchod s úvermi sa v tomto roku rozbiehal pomalšie, ale máj a jún nás presvedčili, že aj úverová produkcia bude v tomto roku minimálne na rovnakej úrovni ako vlani, resp. možno o niečo vyššia,“ skonštatoval Slobodník. V prvých šiestich mesiacoch tohto roka firma poskytla klientom 8 176 úverov a medziúverov za 215,43 mil. eur. Medziročne je to pokles o 9 %, resp. o 5 %.

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda zhruba 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PSS Prvá stavebná sporiteľňa