V novembri vyhlásilo osobný bankrot 1001 Slovákov, najviac dlžníkov bolo z Banskobystrického kraja

Bankrot
Foto: ilustračné, Thinkstock

V novembri tohto roku zbankrotovalo 1 001 Slovákov. Druhýkrát v tomto roku pritom počet osobných bankrotov v jednom mesiaci dosiahol štvorcifernú hodnotu. Ako ďalej vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, v októbri zbankrotovalo 1 007 dlžníkov, v medziročnom porovnaní predstavuje údaj za tohtoročný november pokles o 12,73 percenta.

„Identifikovali sme až 117 bankrotov ľudí bez vlastného domova, ktorí majú trvalý pobyt na obecných, miestnych, mestských úradoch alebo na virtuálnych adresách. Predstavuje to až 11,78 percenta z celkového počtu dlžníkov, na majetok ktorých bol vyhlásený konkurz v minulom mesiaci. Pre porovnanie, v septembri ich podiel predstavoval iba 4,30 percenta a v októbri 11,02 percenta,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

V minulom mesiaci bolo vyhlásených 993 konkurzov a osem dlžníkov sa rozhodlo pre oddlženie formou splátkového kalendára. Z celkového množstva osobných bankrotov bolo 940 vyhlásených na majetok nepodnikateľov a šesť na majetok fyzických osôb – podnikateľov, zároveň ich 589 pripadalo na mužov a 412 na ženy.

V novembri sa najväčšou skupinou bankrotujúcich dlžníkov stali štyridsiatnici. Najviac osobných bankrotov bolo vyhlásených v Banskobystrickom (191) a najmenej v Žilinskom (68) kraji.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jana Marková
    Firmy a inštitúcie CRIF SK