V Pekingu vznikne ďalšia akciová burza, bude zameraná na súkromné podniky

Graf burza obchodovanie
Foto: ilustračné, jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net

V Pekingu vznikne tretia akciová burza v rámci pevninskej Číny. Oznámil to vo štvrtok čínsky prezident Si Ťin-pching. Nová burza bude slúžiť súkromným spoločnostiam, vďaka čomu sa rozšíri oficiálna podpora podnikania v štátom kontrolovanej ekonomike.

Prekážky pri získavaní peňazí na Wall Street

Správa prichádza v čase, keď čínske spoločnosti čelia čoraz väčším prekážkam pri získavaní peňazí na Wall Streete alebo na iných západných trhoch.

Čína zriadi v Pekingu burzu cenných papierov pre „malé a stredné podniky orientované na služby a inovácie„, uviedol Si, pričom použil termín, ktorým vládnuca komunistická strana označuje súkromné spoločnosti. Konkrétne údaje o tom, akú podobu bude mať nový akciový trh a kedy sa počíta s jeho otvorením prezident neposkytol.

Sľubujú lepšie financovanie podnikateľov

Prvú pevninskú burzu od komunistickej revolúcie v roku 1949 otvorili v Šanghaji v roku 1990 s cieľom získať peniaze pre štátne spoločnosti. Druhá burza funguje od roku 1991 v meste Šen-čen, ktoré susedí s Hongkongom. Burzy sa postupne otvárali aj súkromným podnikom, stále však na nich dominujú štátne spoločnosti. Súkromné firmy vrátane gigantu v oblasti elektronického obchodu Alibaba Group sa v snahe získať financovanie obracali na Hongkong a západné burzy.

Čínski predstavitelia opakovane sľubujú, že zlepšia prístup k financovaniu pre podnikateľov, ktorí vytvárajú nové pracovné miesta a hodnoty. Štátny finančný sektor však stále požičiava najmä vládou kontrolovaným odvetviam.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Si Ťin-pching