V rámci krajín V4 má Slovensko najvyšší podiel životného poistenia

Kalkulačka graf
Ilustračné foto. pixabay.com

Slovenský poistný trh sa vyznačuje v rámci Visegrádskej štvorky (V4) najvyšším podielom životného poistenia, dosahuje až 48 %. Ako ďalej konštatovali analytici koncernu Uniqa, druhý najvyšší podiel životného poistenia majú Maďari, a to 46 %. Avšak v rámci celkového rastu poistného malo Slovensko v prvom štvrťroku najslabší rast v rámci krajín V4. Celkové poistné na slovenskom poistnom trhu stúplo len o 1,6 %.

Darilo sa hlavne neživotnému poisteniu s rastom o tri percentá, najmä vďaka silnejúcemu povinnému zmluvnému poisteniu. Avšak poistitelia sú nútení podľa analytikov koncernu Uniqa čeliť novej poistnej dani vo výške 8 %, ktorá vstúpila do platnosti od tohto roka. Chystané úpravy náhrady nemajetkových škôd prinesú podľa nich ďalšiu dodatočnú záťaž. „Počas roka by tempo rastu poistného malo zosilnieť zhruba na dvojnásobok prvého štvrťroka, pričom viac sa očakáva od neživotných odvetví,“ uviedli analytici.

V Čechách je nutné zvýšiť ceny

Na českom trhu sa počas prvého kvartálu navýšilo poistné o 3,9 %. Poisťovne na českom trhu čelia podľa analytikov koncernu Uniqa tlaku na jednorazové zdanenie poistno-technických rezerv, ktoré by mohlo zhltnúť až dvojročný zisk väčšiny hráčov. Okrem toho bude nutné podľa analytikov zvýšiť ceny v povinnom zmluvnom poistení a aj v havarijnom poistení.

„Čiastočne sa to už deje a vzhľadom k dobrej príjmovej kondícii českých domácností nie je zdražovanie spojené s masovými presunmi medzi poistiteľmi,“ uvádza sa v analýze.

Oživenie v Maďarsku

V Maďarsku posilnilo štvrťročné predpísané poistné o 14,8 %. Maďarská centrálna banka nalieha na poistiteľov, aby sa sústredili na vývoj jednoduchého poistenia domácnosti, ktoré by bolo ľahko porovnateľné naprieč trhom a flexibilné pre spotrebiteľa.

Sľubuje si od toho obnovu súťaže a oživenie tohto odvetvia, ktoré dlhodobo trpí nedostatkom. Maďarskí klienti by mali podľa analytikov profitovať aj z novely pravidiel pre investičné životné poistenie, ktoré vstúpilo do platnosti v júli. Sľubuje im viacej benefitov a lepšiu transparentnosť ponúkaných produktov.

V Poľsku je najvyššia prepoistenosť

Za prvý kvartál 2019 stúplo predpísané neživotné poistné v Poľsku o 5,1 %. Novinkou poľského odvetvia komerčného poistenia je podľa analytikov jeho účasť v novo vznikajúcom sektore zamestnaneckých penzií. Očakáva sa súčasne, že cenový tlak v povinnom zmluvnom poistení bude aj naďalej negatívne ovplyvňovať dynamiku neživotného poistenia. Poľsko vykazuje aktuálne najvyššiu prepoistenosť v rámci V4.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Uniqa