V rámci nových štandardov výkazníctva sa poisťovne obávajú nedostatku odborníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dokumenty, zmluva
Ilustračné foto. pixabay.com

Tí, ktorí s projektami začnú neskôr, budú musieť nielen dohnať náskok konkurencie, ale môžu mať k dispozícii aj menšie množstvo expertov na realizáciu nových procesov a systémov.

Prípravy na implementáciu nových štandardov IFRS 17 a IFRS 9 nie sú vo väčšine poisťovní v príliš pokročilom štádiu. Podľa štúdie KPMG International Navigating Change až 85 % poisťovateľov vo svete koncom roka 2017 ešte nezačalo s dizajnom procesov a implementáciou projektu IFRS 17, v prípade IFRS 9 je rovnaký stav v takmer dvoch tretinách prípadov. Manažéri sa viac ako nedostatočného rozpočtu boja nedostatku odborníkov. Vyjadrilo sa tak osem z desiatich zodpovedných manažérov vo svete a šesť z desiatich na Slovensku.

Poisťovne čaká od roku 2021 výrazná zmena vo vykazovaní. Ročnú účtovnú závierku za rok 2021, vrátane porovnateľných údajov za rok 2020, budú musieť poisťovne zostaviť už s ohľadom na nové Medzinárodné štandardy finančného výkazníctva IFRS 17 Poistné zmluvy a IFRS 9 Finančné nástroje. Finálne znenie štandardu IFRS 17 bolo zverejnené v máji 2017, globálna časť prieskumu KPMG o stave projektov implementácie sa uskutočnila koncom roka 2017, na Slovensku vo februári 2018.

V rámci školenia sú poisťovne pripravené

V prípade IFRS 17 sú takmer dve tretiny slovenských poisťovateľov len na začiatku projektu, kedy sledujú vývoj a vzdelávajú sa. V prípade IFRS 9 je v rovnakej začiatočnej fáze polovica slovenských poisťovní. Z pohľadu školení interných zamestnancov sú slovenské poisťovne dobre pripravené. V prípade projektu IFRS 17 začali interné školenia všetci opýtaní, v prípade štandardu IFRS 9 sa tak stalo v 87 % prípadov.

V prípade IFRS 9 je až 40 % slovenských poisťovní už vo fáze implementácie, alebo tento štandard už implementovali. Ide najmä o poisťovne v skupine s bankami, pre ktoré platí IFRS 9 už od tohto roku. Z výsledkov prieskumu KPMG tiež vyplynulo, že až osem z desiatich manažérov vo svete zodpovedných za implementáciu IFRS 17 a IFRS 9 sa obáva, že nebudú vedieť zabezpečiť dostatok ľudí s potrebnými zručnosťami.

Slovenskí respondenti rovnako predpokladajú, že väčší problém ako nedostatočný rozpočet bude nedostatok kvalifikovaných ľudí. Vyjadrilo sa tak šesť z desiatich opýtaných. Len traja z desiatich respondentov na Slovensku predpokladajú problémy so zabezpečením dostatočného rozpočtu. „Obavy poisťovní ohľadne dostatku kvalifikovaných zdrojov naznačujú, že tí, ktorí s projektami začnú neskôr, budú čeliť dvojitej výzve. Budú musieť nielen dohnať náskok konkurencie, ale môžu mať k dispozícii aj menšie množstvo expertov na realizáciu nových procesov a systémov,“ povedal Martin Kršjak, partner zodpovedný za oblasť finančných služieb KPMG na Slovensku.

O prieskume

Prieskum Navigating Change report sa uskutočnil v období september až október 2017 na vzorke 82 vedúcich pracovníkov poisťovní po celom svete, a to formou osobných rozhovorov a online dotazníku. Na Slovensku sa prieskum uskutočnil vo februári 2018.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie KPMG Slovensko