Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Richard Drew
20. 03. 2019 13:33 Aktuality od voFinanciach.skSITA

V rámci podielových fondov dominovali na konci roka zmiešané fondy

Druhý najvyšší podiel evidovali dlhopisové fondy, nasledované realitnými fondmi.

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov v sume 6,694 mld. eur mali ku koncu vlaňajška zmiešané fondy. Ich podiel predstavoval podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) 45,89 %. V peňažnom vyjadrení to bolo 3,072 mld. eur.

Nasledovali dlhopisové fondy so sumou 1,683 mld. eur, ktorých podiel bol 25,14 %. Na treťom mieste boli realitné fondy so sumou 1,371 mld. eur a s podielom 20,47 %. Podiel akciových fondov bol na konci roka 7,17 % a predstavovali tak štvrtú najväčšiu skupinu so sumou 480,1 mil. eur.

Podiel kategórie ostatných fondov, medzi ktoré sú zaradené napríklad zaistené fondy, špeciálne fondy alternatívnych investícií, špeciálne fondy cenných papierov a špeciálne fondy profesionálnych investorov predstavoval 1,33 %. Ich objem tak na konci septembra dosahoval 88,8 mil. eur.

Počas tretieho kvartálu posledný tuzemský fond peňažného trhu zanikol a bol preklasifikovaný na dlhopisový fond. Na konci júna 2018 pritom predstavoval podiel fondov peňažného trhu len 0,25 %.

Kolektívne investovanie:

Na finančnom trhu SR je kolektívne investovanie zastúpené piatimi tuzemskými správcovskými spoločnosťami a jednou zahraničnou správcovskou spoločnosťou, pričom ku koncu roka mali v správe 86 tuzemských otvorených podielových fondov.

Tuzemské správcovské spoločnosti sú Asset Management Slovenskej sporiteľne, IAD Investments, Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky, Tatra Asset Management a VÚB Asset Management. Zahraničnou správcovskou spoločnosťou je ČSOB Asset Management.

K téme

Väčšina úspor Slovákov ide na bankové účty, hoci tie nezarábajú Správcovské spoločnosti pristupujú k problematike likvidity zodpovedne

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predvolebné prieskumy sa podľa Danka kupujú. Slosiarik to odmieta, ale Baránek tvrdí niečo iné Foto: Pri vážnej nehode na D1 zahynul zamestnanec NDS, auto narazilo do vozíka diaľničnej patroly Konflikt záujmov? Kiskov človek dosadil za hlavného architekta muža, ktorý vlastní architektonickú firmu PSG v šlágri nedalo šancu Realu, Atlético remizovalo s Juventusom a Bayern zdolal Crvenu Zvezdu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X