V uplynulom roku napriek koronakríze klesol počet insolvencií a to vo všetkých hlavných európskych ekonomikách

Koronavírus, peniaze
Počet insolvencií za rok 2020 napriek koronakríze klesol vo všetkých hlavných európskych ekonomikách. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Počet insolvencií za rok 2020 napriek koronakríze klesol vo všetkých hlavných európskych ekonomikách. Podľa prieskumu spoločnosti Coface, však rozdiel medzi očakávaným zhoršením finančného zdravia spoločností a počtom insolvencií naznačuje, že je tu vysoký počet „skrytých“ insolvencií.

Viac o téme: Koronavírus

Tie pritom boli skôr odložené, ako by sa im malo zabrániť. Ako skonštatoval generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný, existuje tak veľký počet spoločností v eurozóne, ktorých neúspech je len otázkou času.

Nie všetky „skryté“ bankroty sa pritom prejavia už tento rok. „Rozhodujúca bude kontinuita insolvenčných moratórií, opatrení pomoci firmám aj podpora zo strany bánk,“ doplnil Čarný.

Proces „dobehnutia“ prípadov platobnej neschopnosti už v tomto a ďalších rokoch bude zároveň priamo úmerný miere ukončenia reštriktívnych opatrení, ktorá bude závisieť od rýchlosti očkovania obyvateľov proti COVID-19. Tento proces bude závisieť aj od ochoty štátov pokračovať v poskytovaní podpory.

Coface pôsobí v oblasti úverového poistenia, riadenia rizík a globálnej ekonomiky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom