V Žiline porastú dane z nehnuteľností po ôsmich rokoch, do rozpočtu to prinesie 3,5 milióna eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bývanie
Foto: ilustračné, pixabay.com

Po ôsmich rokoch v Žiline pristúpili k úprave sadzieb dane z nehnuteľností, príslušné všeobecne záväzné nariadenie (VZN) schválili poslanci na pondelkovom rokovaní mestského zastupiteľstva.

Radnica tým kompenzuje pomalší rast príjmov a väčšie výdavky, ktoré samosprávam spôsobili legislatívne zmeny. Podľa primátora Petra Fiabáne je mesto v situácii, keď zodpovedný prístup musí mať prednosť pred „ľúbivými“ riešeniami. Navýšenie miestnych daní prinesie do budúcoročného mestského rozpočtu 3,5 milióna eur.

Celkovú záťaž na budúcoročný rozpočet po zarátaní všetkých zákonných úprav, vrátane zvýšenia minimálnej mzdy, valorizácie platov vo verejnej správe či chodníkovej novely, odhadli v Žiline na 5 miliónov eur.

Všetky nehnuteľnosti

„Chýbajúce prostriedky budeme hľadať aj inak, než zvyšovaním daní. Ľudia si súčasné vedenie mesta zvolili preto, aby sme Žilinu rozvíjali a posúvali vpred, a to sme aj odhodlaní robiť. Ak nechceme len „svietiť a kúriť“, vykrytie výpadku, ktorý je spôsobený nezodpovednou sociálnou politikou vlády, je nevyhnutným predpokladom,“ uviedol k rozhodnutiu zvýšiť miestne dane primátor Fiabáne.

Návrh VZN počítal so zvýšením daňových sadzieb všetkých druhov nehnuteľností. Pri rodinných domoch a bytoch daňová sadzba stúpne z 0,20 eur na 0,50 na meter štvorcový, dvojnásobné budú dane za chaty a garáže a k navýšeniu o jedno euro prišlo aj pri priemyselných a iných podnikateľských stavbách.

Podnikatelia budú tak za meter štvorcový platiť 5 eur. Poslanec Patrik Groma v rozprave vyčítal primátorovi, že o návrhu VZN málo komunikoval s poslancami.

Chýbajúca diskusia

„Očakával som, že pri takom závažnom dokumente bude aspoň jedno stretnutie s primátorom, a že nebudeme musieť diskutovať na zastupiteľstve, ale ešte pred ním v pracovných skupinách. Nemal by som problém s podporou tohto návrhu, ak by mesto malo jasnú koncepciu a plán ako s financiami naloží. Ale o pláne tu nie je ani chýru, ani slychu,“ skonštatoval Groma s avízom, že za zvýšenie daní hlasovať nebude.

Viacerí poslanci z klubu Iná Žilina podmienili podporu zvýšenia daní prijatím pozmeňovacieho návrhu, ktorým by sa 30 percent vybratej sumy na dani z nehnuteľnosti vyhradilo na investičné akcie v jednotlivých volebných obvodoch, k čomu by slúžilo aj vytvorenie samostatných peňažných fondov.

Pozmeňujúci návrh

„Keď už má človek pocítiť zvýšenie daní na svojej peňaženke, nech to na druhej strane pocíti aj pozitívne vo svojom volebnom obvode,“ povedal na margo poslaneckého návrhu Jozef Juriš.

Práve tento pozmeňovací návrh sa ukázal ako kľúčový pri nájdení dostatočnej podpory na schválenie príslušného VZN. Upravením daňových sadzieb žilinská radnica už v predstihu naplnila zákonné ustanovenie prikazujúce, aby najneskôr v roku 2024 bol rozdiel medzi najvyššou a najnižšou sadzbou dane zo stavieb a dane z bytov maximálne desaťnásobný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef JurišPatrik GromaPeter Fiabáne